Автор перекладу: Світлана

Кілька разів потрапляли на очі розлогі матеріали про те, що Китай уже давно випередив США за кількістю зареєстрованих патентів на нові розробки і витрачає на дослідження різних теоретичних і прикладних тем не зіставні з Америкою кошти. Ще кілька років тому висловлювалася думка, що ця кількість скоро перейде в якість і Китай почне обганяти США за ключовими інноваціями. Щоправда, на противагу цим даним було наведено міркування про те, що суттєва частина цих даних – формальність і що в Китаї діє принцип показухи, щоб чисельні показники наповнити нікому не потрібною нісенітницею, і швидше за все, в цьому є частка правди.

Якби мені особисто не було відомо, що таке совок і виконання політики партії та уряду, то ці аргументи можна було б начисто відкинути, але тут справді міг бути встановлений план щодо кількості винаходів та відкриттів, а справні китайці взяли під козирок та виконали поставлене завдання. Але фокус у тому, що частина нових заводів і фабрик у Китаї вже будуються за принципом «темного виробництва». Тобто в цехах світло не потрібне, тому що люди не беруть участі в технологічному процесі і все роблять роботи.

Таке вже є і в інших країнах, але в Китаї це намагаються застосовувати в більшості великих виробництв, які створюються просто зараз. І що найголовніше, практично вся начинка цих комплексів – місцевого виробництва, починаючи від мікрочипів, повне виробництво яких вони щойно освоїли, до власне роботів, які замінили руки робітників. Ну, а на виході вони вже випередили ту саму «Теслу», яка будувала свою технологічну імперію на основі заводів з виготовлення акумуляторів. Китайці вже запускають у серію батареї з більшою ємністю і найголовніше – з більш швидкісною зарядкою, яка практично зрівнюється з часом заправки бензином. Причому в серію йде те, що в «Тесли» ще навіть не планувалося до випуску.

І тут виникає певна іронія в тому плані, що технологічне лідерство Китаю виявилося у критичній для Муска і «Тесли» сфері діяльності. Буквально вчора Трумп сказав, що Муск йому не потрібен, але просто подобається, і що той провів просто чудову роботу зі скорочення витрат федерального уряду. І тут стало зрозуміло, навіщо Трумпу був потрібний Муск та DOGE. Як завжди, Додік просто справляв нужду на своїх виборців і ні про яке скорочення витрат не йшлося.

За даними The Wall Street Journal, витрати збільшилися на $154 млрд, і частина цих витрат якраз і виникла в результаті чудової роботи Муска. Додіку треба було розігнати контрольні відомства, і ось із цим колонізатор Марса впорався на відмінно. Зачистку проведено під корінь, і основні федеральні відомства, починаючи з ФБР, зачищено так, що відновлювати їх доведеться десятиліттями. Провідні фахівці пішли, а головне – зруйновано традицію, яка полягала в тому, що постійної ротації зазнають лише політичні посади відомств, наприклад, директорів ФБР чи ЦРУ, а решти персоналу ці перетасування «призначенців» не стосувалися.

Таким чином зберігався робочий кістяк організацій, і фахівці знали, що вони можуть не занурюватись у політичні віяння і можуть займатися своєю роботою. А тепер – все. Ніхто не має впевненості в тому, що завтра до Білого дому не приведуть чергового реформатора, який ламатиме все заради того, щоб йому самому не одягли кайдани на руки.

Тобто, високо оцінюючи роботу Муска, Додік показав, що жодних скорочень видатків йому не було потрібно, ба більше, решта державного апарату, яка обслуговує особисто Трумпа, почала їсти ще сильніше. Адже якщо витрати зросли при скороченні персоналу різних міністерств і відомств, то це означає, що хтось посилено жує. І можна навіть не сумніватися в тому, про кого йдеться. Але в цій суцільній вакханалії є ще один важливий момент, який співвідноситься з тим, що було сказано вище, а саме – про суперництво з Китаєм на теренах науки.

Так, разом із товаришем Муском Трумп практично зупинив державне фінансування вищої школи. Деякі університети втратили урядові гранти і, крім скорочення кількості студентів, були змушені зупинити або повністю закрити цілу низку дослідницьких програм. А ми нагадаємо про те, що на відміну від наших університетів, про які краще не згадувати, американські завжди вели активну наукову роботу, і дуже часто напрацювання університетів отримували потужне комерційне втілення.

Частину наукових проривів та відкриттів було здійснено саме в стінах університетських лабораторій, але тепер із цим почалися проблеми, бо технологічний геній обвалив і це. Ну, а для того щоб розуміти масштаби цієї диверсії, наведемо деякі дані, які надіслали колеги. Ось опис цієї чудової роботи з економії коштів:

«Отже, як адміністрація Трампа робить NASA знову більшим:

  • Загальний бюджет рубається на 20%.
  • Скасовується телескоп «Ненсі Грейс Роман» (це «ширококутний Хаббл»).
  • Скасується доставка зразків Марса на Землю.
  • Скасовується місія DAVINCI на Венеру.
  • Закривається космічний центр імені Годдарда.

У науці:

  • Вивчення Сонця ріжуть на 2/3.
  • Вивчення Землі ріжуть на 50%.
  • Планетарні дослідження скорочують на 30%.

Тобто чутки про загальне урізання науки майже на 50% підтвердились.

На 2025 рік адміністрація Байдена виділила на науку $7,5 млрд.

Трамп порізав це значення до $3,9.

Звісно, цей бюджет ще повинні підтвердити в Конгресі, але республіканці мають там більшість, тому все залежатиме від формату голосування (воно, швидше за все, пройде «пакетом») та бажання рядових «червоних» псувати стосунки з адміністрацією».

Як можна переконатися, геніальний Муск уже «переміг» китайців за основними напрямами інновацій у галузі електромобілів, і на пару з володарем прекрасного волосся вони дісталися до космічних програм США, які теж рухали вперед новітні технології.

Словом, ця публіка настільки захопилася «робленням» Америки великою знову, що після закінчення чотирьох років правління цієї веселої команди країна справді стане великим прикладом того, як можна знищити все – від науки та біржі до розвідки та контррозвідки. Ну що ж, американці самі обрали собі такий шлях, і що далі, то важче їм буде з пошуком супутників. А Китай уже показав, що не збирається проґавити цей рідкісний момент божевілля.