Автор перекладу: Світлана

Різноманітні військові експерти та OSINT-аналітики давно відзначають посилення показової тенденції, що спостерігається у надрах ВПК країни-агресора. Там іде хвиля технічного канібалізму, яка пройшла свій пік. Цей висновок робиться на підставі динаміки зміни складів зберігання військової техніки, особливо броні. Так, на початковому етапі широкомасштабного вторгнення, а саме в період літа-осені 2022 року, зі складів стали масово зникати досить свіжі моделі важкої, середньої та легкої броні. А ми спостерігали численні відео з ешелонами цієї техніки, які тягнулися в загальному напрямку «схід – захід».

Між іншим, саме ці сцени зараз згадують і самі лапті, які набули «альтернативного» погляду на події, що відбуваються на війні. Вони говорять про те, що саме цю хвилю техніки було вилучено зі складів для того, щоб укомплектувати нові з’єднання, сформовані під мобілізацію, оголошену у вересні 2022-го. Тоді цей захід пройшов за класикою: до місць формування нових з’єднань було перекинуто відповідну техніку та інші матеріально-технічні ресурси, і коли все було готове, їх почали заповнювати особовим складом.

Приблизно те саме мало відбутися влітку 1941 року, коли до західного кордону СРСР було перекинуто ті самі матеріально-технічні ресурси, що мали заповнитися особовим складом і перетворитися на війська основного – Другого стратегічного ешелону, який і повинен був розвивати наступ після того, як війська Першого ешелону, прорвавши оборону противника, практично повністю пішли б у втрати. Успіх Вермахту і власне елемент його бліцкригу якраз і зумовлювався тим, що було обрано ідеальний момент для завдання удару, коли все зазначене вище вже перебувало у смузі пари-трійки десятків кілометрів біля лінії кордону, а особовий склад рухався в ешелонах до місць формування з’єднань.

Коротким і потужним ударом німецькі війська змогли пробити оборону і пройти ті два-три десятки кілометрів углиб території совка, щоб захопити практично всі ресурси для ешелону основного наступу червоної армії. В результаті буквально в перші години та дні бойових дій Вермахт отримав просто гігантські запаси червоної армії у вигляді трофеїв і, відповідно, залишив без зброї ті сотні тисяч особового складу, які гуркотіли у своїх ешелонах до вже не доступної для них зброї. Звідси – мільйони полонених та мільйони вбитих у перші кілька тижнів бойових дій.

Тут противник діяв точнісінько так само, тільки ЗСУ тоді ще не наважилися зайти на територію противника і відсікти все це добро від особового складу. Так от, ворожі коментатори зараз говорять про те, що повторити подібний маневр уже не вдасться, бо склади вже спустошено і після оголошення мобілізації особовий склад можна буде озброїти лише стрілецькою зброєю, самокатами, мотоциклами та, звісно ж, ішаками. Все, що можна було швидко розконсервувати, залити пальним, забезпечити боєкомплектом і одразу пустити в бій, уже давно вигребли, а раз так, то поповнення може відбуватися або за рахунок випущеного прямо з заводу, а це не той порядок цифр, або шляхом тривалого ремонту за принципом «один із трьох-чотирьох танків», застосовуючи ту саму канібалізацію.

Ну, а осінтери спостерігали цей процес за динамікою зміни картинки на супутникових знімках. Якщо на початку швидко зникала безліч пристойної техніки, то пізніше цей темп знизився, бо якість залишків виявилася набагато гіршою. А потім було помічено, що частина складської техніки явно зазнала розбирання. На великих виробах типу танків можна було легко побачити відсутність двигунів і гармат. Це означає не тільки те, що зі складів уже стало неможливо витягувати велику кількість техніки, як це було на самому початку, а й те, що це вже став набагато трудомісткіший процес.

Воно й зрозуміло, адже для того щоб привести в більш-менш працездатний стан одну одиницю техніки, довелося не тільки ремонтувати саму цільову машину, а й дві-три, а то й чотири однотипні машини, щоб зняти з них пристойні вузли та агрегати для однієї машини. Кілька років тому колега з США писав про те, що у Штатах цей процес влаштовано ідеологічно інакше. Та техніка, яка вийшла на консервацію, одразу ділиться на категорії, а така, що підлягає списанню, не чекаючи форс-мажору, проходить обстеження, і з неї одразу знімають усе, що можна використати повторно.

Фактично зберігається не цілий виріб, а лише зняті з нього деталі, які й місця займають менше, і непомітні для противника, бо зберігаються вже не просто неба, а у спеціальних сховищах. Ну, а розукомплектована одиниця просто утилізується. Так відбувається і з літаками, наприклад. А все тому, що в основу цього процесу закладено різний підхід. Американська логістика завжди була заточеною на те, щоб скоротити «плече постачання» до мінімуму. Тому розбирання проводиться не за крайньої потреби, а просто тому, що цей процес зашито в технологічну карту. Якщо виріб потрапив у категорію розбирання, його вузли та агрегати вибраковуються, і те, що ще можна використовувати, знімається та консервується.

Лапті ж навряд чи уявляли собі настільки тривалу і виснажливу війну, в ході якої їм забракне цілої, готової до негайного використання техніки зі сховищ. Тому все пішло таким чином, як це завжди буває у лаптів. Тобто сам вигляд цього процесу свідчить, що для них війна йде не те що не за планом, а вийшла в такий формат, який вони собі навіть не закладали як найгірший варіант. Тобто все це можна вважати маркером розгубленості та спроби зробити хоч щось.

І між іншим, цей індикатор засвітився і в секторі цивільної імпортної техніки. Ми ж усі пам’ятаємо, як там розповідали, що санкції їм до лампочки і що ті самі мерс або беху вони легко куплять в Еміратах і знайдуть як це пригнати до Москви. Звичайно, все це можна зробити, але й запчастини теж доведеться везти так само. Але ж багато хто купив таке ще «до епохи історичного матеріалізму» і тому виписувати собі запчастини з Еміратів дозволити не може, і ось до чого це приводить просто зараз, за даними страхових компаній:

«У Росії різко збільшилася кількість викрадень автомобілів: за перші три місяці з початку року їхня кількість зросла на 70% порівняно з тим самим періодом 2024 року… У страхових компаніях пов’язують різке зростання викрадень із дефіцитом запчастин через санкції та логістичні збої. «Хоча проблеми з запчастинами почалися ще у 2022 році, пік викрадень припав на початок 2025-го. Це пов’язано з накопиченням зношення автомобілів, куплених у 2020–2022 роках: їм потрібен ремонт, а нові деталі вкрай складно знайти».

Словом, канібалізація крокує «від москви до самих до околиць», а фюрер все розповідає про те, що жити стало краще, жити стало веселіше. З іншого боку, може, це і є їхня основна скрєпа? Адже були часи, коли не було ні танків, ні автомобілів, а сам процес – був ще з часів Геродота.