Автор перекладу: Світлана

Із серії «До кави»

РУМУНІЯ

У нашого сусіда Румунії – новий президент Нікушор Дан. У ході другого туру президентських виборів, який нещодавно відбувся, він упевнено переміг опонента – кремлівського ставленика, ім’я якого вже нікому не цікаве. Дивлячись на вибір народу Румунії, просто порадіємо за сусідів та порівняємо його з вибором «мудрого народу», який наобирав усе те, що тепер доводиться називати владою.

Президент Дан ще з юних років виявив себе дуже здібним математиком – має перемоги на профільних конкурсах та олімпіадах. Здобув вищу освіту та докторантуру від Сорбонни. І найголовніше – він ніколи не виступав у КВК, не брав участі в заходах на кшталт «Насміши гоміка» і не прикладався до рояля. Ми тепер на власній шкурі відчуваємо різницю цього вибору і по-доброму заздримо румунам. Ми – це ті, хто не голосував за шапіто, у Румунії таких виявилася більшість.

Словом, ця подія справді тішить, бо Румунія сама постачає нам дещо потрібне і тримає південний сухопутний коридор, яким багато чого цікавого йде з Туреччини та Греції, а також із південних портів. І не будемо забувати про Болгарію, яка теж практично ніколи не артикулює власні постачання.

А там військові заводи працюють у режимі 24/7, і особливо ті, які виробляють боєприпаси совкових калібрів. Словом, румунів якось не зацікавили здатності шморгати носом, замочити сальтуху на сцені або зґвалтувати рояль. Вони обрали людину, яка жорстко бореться з корупцією та демонструє повну адекватність. Шкода, що в нас це не в моді, попри війну.

НІМЕЧЧИНА

Учора ми писали, що канцлер Німеччини Фрідріх Мерц на форумі, організованому телерадіокомпанією WDR, заявив про те, що четвірка країн: Німеччина, Франція, Велика Британія та США – ухвалили спільне рішення про зняття з України обмежень щодо застосування далекобійної зброї їхнього виробництва по території України. Зрозуміло, що за поребриком одразу здійнялося виття, і наприкінці дня, відповідаючи на наростання звуків з боліт, ситуацію прокоментував міністр закордонних справ ФРН Йоганн Вадефуль. Він прямо пов’язав це рішення з небажанням Росії брати конструктивну участь у переговорах про перемир’я і, зокрема, зазначив:

«У російського президента було багато закликів і можливостей сісти за стіл переговорів, і він відмовився від них, – заявив він у ході зустрічі в Лісабоні з міністром закордонних справ Португалії Паулу Ранжелом. – Ми завжди чітко попереджали, що така поведінка не залишиться без наслідків».

Крім того, міністр закордонних справ Німеччини нагадав, що уряд ФРН «завжди чітко давав зрозуміти», що він «підтримає Україну в її оборонній боротьбі проти російського агресора». Німеччина прийматиме рішення щодо нових, більш жорстких санкцій стосовно росії, а він особисто ставитиме це питання при особистій зустрічі з держсекретарем США Марко Рубіо. Причому він наполягає на тому, що нинішню лінію поведінки прутіна необхідно зупинити з усією можливою жорсткістю.

pastedGraphic.png

Очевидно, що така ініціативна позиція Німеччини з цього питання немовби натякає на те, що вона або збирається постачати щось далекобійне, або вже його постачає. З того, що на слуху, – ракети «Таурус». Відповідаючи на запитання про можливі постачання Україні німецько-шведських крилатих ракет «Таурус», Йоганн Вадефуль підкреслив: «Ми не будемо робити заяв щодо окремих систем озброєнь». При цьому він зазначив, що заяви, раніше зроблені канцлером ФРН Мерцем з приводу можливих постачань ракет, залишаються в силі. А ми пам’ятаємо, що Мерц іще місяць тому висловлювався за постачання цих ракет до України.

Очевидно, що Німеччина відмовляється від колишньої тактики анонсів постачання або оголошення про них. Мабуть, окрім загальних заяв про підтримку України в її боротьбі проти агресора та про військову допомогу, більше не буде жодної конкретики. При такому підході про постачання нам чогось нового та далекобійного ми будемо дізнаватися від противника, коли він чітко відчує на собі це нове. І, напевно, це правильно, бо противнику потрібно залишати недоговореність і поле для фантазії.

А як відомо, з цим у них все гаразд. І перша, саме офіційна реакція на все це вже пройшла. Зрозуміло, що спочатку виступали шизоїди, обкурені отрутою Дугіна, але ось на сцену випустили вусатого балакуна прутіна, і той прокоментував цю неприємну новину хай і стримано, але з явним передчуттям того, що в москву можуть прилетіти не тільки дрони. Згідно з європейською пресою, це виглядало так:

«У Кремлі рішення Німеччини, Франції та Великої Британії зняти обмеження на далекобійність зброї, яку вони постачають Україні, назвали «небезпечним». Відповідаючи на запитання співробітника онлайн-видання Life Алєксандра Юнашева про те, наскільки це рішення небезпечне для європейських країн, прессекретар президента РФ Дмітрій Пєсков зазначив: «Ці потенційні рішення, якщо такі рішення справді мали місце, абсолютно йдуть урозріз з нашими прагненнями на вихід на політичне врегулювання (…). Знову ж, досить небезпечні рішення, якщо вони були».

Важко сказати, як Пєсков стримався, щоб не сказати: «Я стану водоспадом», або, пославшись на свого шефа, заявити, що Рюрик такого не схвалив би, але вже – як є. До речі, він уже наговорив стільки, що може особисто познайомитися з одним із тих виробів, які він так відкрито критикує.

ТУРЕЧЧИНА

Як відомо, до Туреччини у лаптів завжди були претензії такого плану, що Ердоган регулярно встромляє ножі у спину прутіна. Що характерно, такі випадки описувалися десятками, і кожен хоч раз натрапляв саме на вираз «ніж у спину», але я маю велику впевненість у тому, що ніхто не натрапив на жоден текст, у якому хоч раз було сказано, що Ердоган вийняв ніж зі спини прутіна. Логіка підказує, що всі вони продовжують стирчати у спині. А враховуючи їхню кількість, логічно припустити, що саме на спині місце під нові ножі вже просто неможливо знайти, і якщо цей процес триває, то вже не в проєкцію спини, а нижче. Хоча тут виникає суто технічне запитання: це ножі чи щось інше?

pastedGraphic_1.png

Справа тут ось у чому. ЗСУ перейшли до масованих дронових атак як московської області, так і прилеглих до неї областей противника. Через це там регулярно і часто – кілька разів на день запроваджується план «Килимок» із закриттям цивільного повітряного сполучення та, відповідно, аеропортів. Так було й цієї ночі. Ворожі ТГ-канали повідомляють, що аеропорти Нижнього Новгорода, Саратова і Тамбова закрито «для забезпечення безпеки польотів». За великим рахунком, лапті мали б визнати, що південна та центральна смуга європейської частини федерації вже стала зоною бойових дій, і, за логікою, аеропорти треба було б закривати, але нічого подібного не відбувається.

Україна теж не оголошує ці території закритими для польотів цивільних літаків, мабуть, тому, що таке рішення мають приймати самі лапті, щоби пожинати його плоди. Проте, дивлячись на те, що виконує ППО лаптів і наскільки якісно вона вміє збивати не лише цивільні, а й власні військові літаки, авіакомпанії просто зобов’язані робити відповідні висновки, і буквально вчора їх зробила авіакомпанія «Турецькі авіалінії», яка скасувала всі свої рейси до москви.

Здавалося б, це можна було зробити ще три роки тому, але це вже їхнє рішення. Важливо те, що це сталося саме зараз, і через те що турецька авіакомпанія є однією з найбільших у світі, її рішення може стати прецедентом і для інших авіаперевізників. І ось саме це рішення в москві розцінили як ніж, встромлений у… загалом, кудись встромили. Ось який фонтан піднявся там слідом за цим рішенням:

«Після атак ворожих безпілотників на низку російських регіонів авіакомпанія Turkish Airlines скасувала свої рейси в Москву. Це стало певним прецедентом, який може викликати негативну тенденцію, якщо слідом за турками скасовувати рейси почнуть і інші авіакомпанії… У Кремлі не приховують незадоволення ситуацією: «Ердоган скористався моментом, щоб ткнути нас носом. І це не вперше. Раніше, якщо пам’ятаєте, він добився, щоб азербайджанці тимчасово відмовилися від польотів до Росії (після трагедії з рейсом AZAL). А чого варті його сирійські витівки?» – каже нам джерело в АП. В оточенні президента вважають, що той повинен виявити більш жорстку позицію в цій ситуації. А військові зобов’язані забезпечити безпеку в російському небі».

Хотілося б дізнатися, якої жорсткої позиції вони очікують від прутіна саме в цій ситуації? Він що ж, зніме костюм панди чи відмовиться від ходіння на валізи? В чому ця жорсткість повинна полягати? Може, він повинен почати покашлювати рішучіше? Але в такому випадку охорона з валізами може й не встигнути підстрахувати фюрера. Водночас джерело немовби виправдовується за те, що збиття власного пасажирського літака – питання часу, але нічого не вдієш, тому що:

«Цивільна авіація відіграє важливу роль для логістики у такій великій країні, як Росія. Не можна ж через якісь дурні дрони зупиняти всі польоти. З іншого боку, якщо вертоліт президента опинився під атакою, то зайві запобіжні заходи не завадять».

Словом, куди не глянь, кругом – журба. Тим часом стало відомо про те, що Нідерланди закінчили постачання для ЗСУ всієї партії літаків F-16, обіцяних раніше. Відомо, що після виконання своїх обіцянок усіма партнерами кількість поставлених літаків досягне 80.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *