Автор перекладу: Світлана

Із надр путінської федерації надійшли повідомлення про те, що нафтоперекачувальна станція в Краснодарському краї вже директивно згадується тільки в минулому часі і лише в плані витрати різних матеріалів на її гасіння і майбутнє прибирання території. Але щось подібне там розповідають і про авіабазу «Енгельс». Зрозуміло, що жодних офіційних чи навіть напівофіційних відомостей звідти не буде, але місцеві жителі вже в легкій паніці від наслідків атаки. Вони вже не роздумують про те, наскільки всі цілі було збито чи наскільки черговими були засоби ППО.

Їх цікавить, чи стане місцевість навколо бази другим Чорнобилем, чи ні. При цьому вони чудово розуміють, що шансів дізнатися щось більш-менш певне від своєї влади, а тим більше – від своїх військових немає жодних, і тому самі додумують усе те, що від них приховують. Таких припущень у Мережі вже безліч, але найбільша лайт-версія все одно виглядає тривожно. А три роки і один місяць тому вони радісно плескали в долоні, дивлячись телевізор, який показував їм, як їхня «непереможна і легендарна» рухається на Київ. А тепер – усе по-іншому. Вони думали, що живуть у самій захищеній місцевості країни, адже база стратегічної авіації – це не фабрика з виготовлення гармошок, а тепер і бази загалом немає, і розчарування стільки, що хоч плач.

Ми свідомо не описуємо хід бойових дій на тій ділянці фронту, де ЗСУ злегка зайшли в Бєлгородську область для облаштування буферної зони, зате пишемо про реакцію лаптів на ці події. Зокрема, вчора стало відомо про евакуацію населення Краснояружського району Бєлгородської області і про те, що щойно звідти вийшли цивільні, замість них зайшли мародери. Як відомо, російська армія і мародери – це одне й те саме, і тому в цьому немає нічого нового чи дивного. А ось нове пішло сьогодні вранці.

Усім добре відомо про те, що армія найманців прутіна розглядає війну як унікальну можливість заробити грошей, яких іншими способами навіть побачити не вдасться. Як кажуть, нічого особистого, тільки бізнес. І от мародерка легко вписується в цю парадигму. Вона являє собою своєрідні преміальні до тих виплат, які здійснюються офіційно. Але є й оригінальніші способи заробітку на цій темі. Так, багато панянок там опанували роль чорних вдів і конвеєрно виходять заміж за тих, хто гарантовано потрапить до м’ясбатів та штурмових рот.

Профіт тут простий. Щойно тулуб вирушає на фронт, мадам готується отримати компенсацію за його смерть. Просто все треба правильно оформити й передбачити. Щойно приходить підтвердження про те, що клієнт дозрів, вона отримує свій виграш і, не гаючи часу, відразу виходить заміж за наступного щасливчика. Але все чудово, коли тулуб справді закінчує харчовий ланцюжок за місяць-два, а коли він прилаштувався якимось вигідним чином і його перебування на фронті затяглося, то вся схема «провисає». І, як виявилось, на таку проблему є ефективний засіб її вирішення.

Цей невеликий картель у складі двох чорних вдів та одного військового взяли питання утилізації тулубів «визволителів» у свої руки, і процес пішов у потрібному темпі. Чорні вдови посилають своїх чоловіків у потрібний підрозділ, а там на них уже чекає відповідальний товариш, який і оформлював їх вантажем 200, ну, а виручку від утилізації вони ділили між собою обумовленим способом. Краса і простота схеми вражають, і головне – нічого особистого, лише бізнес.

Але це не все. Так, одразу кілька поки не надто надійних джерел повідомили про те, що командувач військ групи військ «Північ» і одночасно – командувач Ленінградського військового округу генерал Лапін, улюбленець публіки та умовний кандидат на заміщення чи то Гєрасимова, чи то Бєлоусова, потрапив під вогонь ЗСУ і зник безвісти або навіть загинув. Ми зібрали кілька повідомлень цього плану і спробували відновити перебіг подій за даними з відкритих джерел.

Швидше за все, командний пункт Лапіна або те місце, де він перебував, зазнало ракетно-артилерійського удару, але він вижив. Втім, стан генерала був не дуже, і він мало не замерз, але порятунок прийшов з несподіваного боку. Ось як це описують їхні пабліки.

Тут ми не будемо уточнювати, що саме малося на увазі під словом «півень», але очевидно, що якийсь час він допоміг генералу вижити, проте врятувати його все ж не вдалося. Знову ж таки, спираючись на дані їхніх відкритих джерел, Іосіф Кобзон сказав генералу Лапіну: «Ми дамо вам парабелум», у сенсі «Арфы нет, возьмите бубен».

Словом, як там ситуація з генералом, поки що достеменно невідомо, але просто зауважимо, що у противника є кілька відомих ТГ-каналів, які, між іншим, спеціалізуються на різноманітних спростуваннях. Так от, станом на 10:00 понеділка таких спростувань не було, як не було й підтверджень. Отже, якщо генерал таки вижив, то лікувальні властивості півнів буде систематизовано і впроваджено повсюдно на встановлену статутом глибину.
І останнє. Вже з нашого боку в Мережу пішло відео, як в одній із локацій Бєлгородської області Хаймарси накрили чотири вертольоти, що стояли, – два Мі-8 і два штурмові «Алігатори». Можливо, це якось пов’язано з тим самим генералом, але це поки що лише припущення. Зате мінус чотири вертольоти – це вже факт. І ось із цього приводу є деякі міркування загального характеру.
На самому початку широкомасштабного вторгнення противник активно застосовував вертольоти як засоби вогневої підтримки і як транспорт для посадкового десантування військ. Висадку десанту на аеродром «Гостомель» пам’ятають усі. І тоді, з перших годин та днів вторгнення, стало зрозуміло, що саме такий спосіб використання гелікоптерів явно не відповідає характеру сучасного бою, який уже сильно змінився. Тобто оперувати просто на лінії фронту або навіть за нею, у ближньому тилу противника, стало не просто небезпечно, а рівнозначно самогубству.
Дуже скоро противник перестав використовувати гелікоптери саме в такий спосіб і відтягнув транспортні гелікоптери як мінімум в оперативний тил, а ударні – в тактичний. Певний час ударні вертольоти становили проблему для нашої бронетехніки, бо були здатні вражати її на відстані до 10 км. Але з розвитком дронів ці завдання стало простіше і дешевше виконувати саме дронами, і плюс до того, самі гелікоптери на такій дистанції стали вразливими не тільки для штатних засобів ППО, а й для тих самих дронів.
У зв’язку з цим графа втрат гелікоптерів практично зупинилася, оскільки всі вони пішли в оперативний тил, і по суті, вибули з активних бойових дій. І ось щойно ми спостерігали знищення авіаційної групи саме в оперативному тилу, і це означає, що час гелікоптерів принаймні такого плану вже минув. Якщо їх відтягнути на відстань 100+ км від лінії фронту, їхнє бойове навантаження дорівнюватиме нулю. А з урахуванням вартості кожної машини в них просто зникає потреба.