Автор перекладу: Світлана

Сьогодні, напевно, вперше за весь час, відколи містер Трумп опинився в центрі моєї уваги, я натурально занепокоївся про те, як він там взагалі, у своєму Овальному кабінеті? Справді, щойно заспівали півні і над найбілішим домом найкращого президента зійшло сонце, він практично не відходить від мікрофона і накидає одну заяву за іншою. То про Гренландію, яку він планує анексувати, то про Канаду, яку бачить 51-м штатом, то про прутіна, якого він любить як власний чуб, але не забуває і про простих громадян.

Дивлячись на це налягання на мікрофон, починаєш непокоїтися про те, як же він зможе займатися не роздаванням інтерв’ю, а саме державними справами. У сенсі, як він викроїть час поганяти ключкою м’яч по лунках? Адже від такого навантаження не лише чуб впаде на пів на шосту. Але найкращий президент і досвідчений переговірник не береже себе абсолютно і висить на мікрофоні нон-стоп. Іноді здається, що він зараз щось заспіває, але ні – все про народ непокоїться, про американців. Він же обіцяв зробити всіх великими, когось на два, а когось – і на три розміри. От і не відходить від мікрофона.

Відчуваючи, що в країні починається легка паніка щодо його різких маневрів з економікою, він прямо заявив, що ціни на яйця падають, і тому нема чого тут розводити песимізми. Плюс до того, його мудрі тарифи наповнюють скарбницю, і він взагалі не розуміє, як це може не подобатися? І взагалі, каже найкращий президент усіх часів, справа не в яйцях, а в тому, як вони, два безумовні генії, він і Муск, усе реформують і покращують.

Одним словом, усе буде як треба, просто треба трохи зачекати. Але фокус у тому, що багато американців вкладають свої заощадження в різноманітні інвестиційні фонди, які начебто повинні давати більший дохід, ніж депозити в банку, але всім зрозуміло, що ці самі відсотки беруться не з повітря, а з правильної гри на біржі. А ось із біржами якраз усе й не комільфо. Їхні основні індекси за останній місяць виглядають якось так:

А це якраз і є ознакою того, що інвестори песимістично ставляться до того, що зараз відбувається, і загалом такий песимізм виникає не на рівному місці і не тільки у інвестиційних фондів. Деякі країни почали активно розпродавати американські боргові зобов’язання, які свого часу скуповували для того, щоб формувати свої фінансові резерви. Зокрема, вже певний час тому з цих паперів став виходити Китай, залишивши статус найбільшого власника боргових паперів США. Відкотившись, Китай поступився пальмою першості Японії.

І ось після того як Трумп зробив свою премудру заяву про необхідність переглянути союзницькі та партнерські відносини з нею, Японія теж стала активно виходити з американських паперів і замість них… скуповувати китайські. А все це на тлі планомірного виходу з них ЄС. Ну і зрозуміло, що зараз Канада розпродає свій портфель американських боргових зобов’язань.

Для фінансового ринку це не є таємницею і сигналізує про те, що уряди великих провідних країн уже виставили свою оцінку всьому тому, що роблять Муск і Трумп, і відгрібають від них подалі. Відповідно, це впливає і на основні біржові індекси США і через них сигналізує населенню про те, що, можливо, ось ці нестримні промови, які летять із двох пацієнтів, – зайві? Але тут слід вказати, що не всьому населенню і не з усіх приводів.

Тут уже як є. Мабуть, у кожному суспільстві є приблизно однакові прошарки і, зокрема, той, якому завжди – божа роса, аби хлопець гарний був. Можливо, вони не заряджали біля телевізора воду та крЕми, але в них однозначно були власні подібні заходи, і тому коли черговий гуру їм розповідає «за яйця» і вони починають чути, як по них жваво барабанять краплі, вони радісно відзначають: «Тепленька пішла!» Власне, щойно інформаційне агентство CNN провело детальні опитування щодо діяльності нової адміністрації.

Зазвичай їх роблять після перших ста днів правління, але в цьому випадку, коли у Трумпа за плечима ціла каденція, ця умовність просто нівелюється. З іншого боку, всім очевидно, що навіть півтора місяця такого «кермування» вже вимагають якоїсь оцінки чи хоча б термінового виміру середньої температури в палаті. Отже, там вирішили, що – час, і тому зробили дуже глибоке опитування, заходячи на одну й ту саму тему з різних ракурсів, щоб побачити більш-менш достовірну картину. Загальний результат виглядає так:

Як це не дивно, але все повторюється з точністю до останнього знака. Згідно з цією діаграмою, найбільшу підтримку викликають риторика та діяльність Трумпа щодо мігрантів. Це саме те, про що ми вже розмірковуємо понад рік. У владу можуть прорватися будь-які відморозки, відверті покидьки і навіть фашисти, просто вміло проїжджаючи по цій темі, розпалюючи у публіки ксенофобію. Але щоб усе спрацювало, притомний уряд має зробити лише одне – забити на цю тему конкретно та щільно. Щойно він обрав таку тактику, можна не сумніватися в тому, що на найближчих виборах їх винесуть Трумп із Муском, «Альтернатива для Німеччини» чи Націонал-соціалістична партія Німеччини.

Власне кажучи, це єдина позиція, за якою Трумпа більше підтримують, ніж критикують, за рештою – критикують більше. Його оцінка як президента 45/54 в негативний бік, а на самому дні – його улюблена іграшка – тарифи – 39/61. Поза таблицею є й результати більш тонких опитувань, які вказують на те, що більшість вважає його стиль правління надто неоднозначним і таким, що лежить поза традиціями, що склалися США століттями.

Також більшість вважає, що він відверто ігнорує принцип верховенства права. Проте ці показники нівелюються тим, що, обираючи важливість проблем, якими має займатися президент, 42% американців сходяться на економіці і лише 19% – на стані демократії. І щоб узагалі розвіяти ілюзії, лише 3% згадують про те, що президент має вирішувати зовнішньополітичні проблеми. І головне: 50% американців вважають, що Трумп здатен принести зміни, необхідні Америці, і 49% вважають, що він здатен ефективно керувати країною. Ну і якщо вже на те пішло – цитата видання з приводу Нейлона Муска:

«Лише 35% американців позитивно висловлюють думку про Маска, при цьому 53% оцінюють його негативно, а 11% не висловлюють ніякої думки, що робить його більш відомим і більш непопулярним, ніж віце-президента Джей Ді Венса (якого 33% американців оцінюють позитивно і 44% – негативно і 44% не мають думки). Шість із десяти американців кажуть, що Маск не має ні правильного досвіду, ні правильної думки, щоб внести зміни в те, як працює уряд. Навіть серед деяких прихильників президента існує занепокоєння з приводу Маска: 28% тих, хто вважає зміни Трампа в уряді необхідними, сумніваються, що технічний мільярдер має рішення, щоб їх виконати».

Отже, перші дзвіночки для публіки, безумовно, пішли, але публіка, яка споживає божу росу, наразі задає тон, а інший прошарок, чий девіз: «Роблю як усі», примикає до першого, і зараз результат виглядає приблизно так. Але тут треба враховувати важливий момент. Зазвичай такі опитування робляться на сто днів каденції й далі, причому – невипадково. У цьому випадку закономірно враховується інерція після виборів. Якщо новий президент досить упевнено переміг на виборах, то він має значний аванс від виборця, і тому інерція буде помітна ще досить довго, а ось трохи пізніше можна буде бачити деякі тенденції. Але тут минула лише половина цього часового проміжку…