Автор перекладу: Світлана
Напевно, вперше мені довелося почути поширену формулу про Байдена все ж таки від ізраїльських коментаторів, а потім її підхопили наші й ті, хто спеціалізується на коментуванні подій щодо війни в Україні. Йшлося про те, що багато дій тодішнього президента США Байдена насамперед зумовлені тим, щоб зрештою ціна бензину на американських заправках не зросла ні на цент. Цим пояснювалися обмеження, які Вашингтон наклав на дії ЦАХАЛ, які той планував і здійснив у відповідь проти Ірану після його ракетних ударів по території Ізраїлю.
Як ми пам’ятаємо, тоді йшлося про те, щоб ці удари завдавалися по частині військової інфраструктури Ірану, але не зачіпали його нафтогазового сектору (хоча в Ізраїлі були налаштовані повністю вивести з ладу його експортні потужності, і насамперед нафтові термінали). Начебто цей хід зменшить пропозицію нафти на ринку, і це спричинить зростання цін, у тому числі й на американських бензоколонках. Мабуть, формула «Байден думає більше про один цент вартості бензину в США» зайшла нашим діячам, і медійники почали тиражувати цю формулу щодо санкцій на російську нафтову інфраструктуру. Та що там? Те ж саме можна було зустріти і в американській пресі.
І ось дорогий товариш Трумп оголосив про мита на товари з Мексики та Канади, і самі американські аналітики заявили про те, що через це рішення слід очікувати зростання цін на товари повсякденного попиту мінімум на 25%. І ціни справді почали свій рух вгору, а біржові індекси – вниз. Там існує кілька графічних видів подання ділової активності. Найчастіше демонструються графіки основних біржових індексів, але вони дають динаміку з різних секторів економіки, а синтетичний вигляд має інфографіка, наведена вгорі.
Там представлено великі компанії без прив’язки до певних біржових секторів, наприклад Dow Jones р NASDAQ (див. угорі). Сенс такого подання полягає в тому, що на ньому не завжди вказано відсоткові зміни в курсі акцій компаній, але вони маркуються кольором: зеленим, якщо акції ростуть, і червоним, якщо акції падають. Наведена вище картинка відображає ситуацію станом на вчора. І це не дивно, оскільки бригада Трумпа творить дикість без перерви на обід, а її архістратиг Нейлон Муск за допомогою спеціально приготовлених речовин настільки розігнав свій мисленнєвий процес, що геніальні ідеї вилітають з нього, як з рога достатку або луснутого каналізаційного колектора.
Не дивно, що картина ділової активності набуває такого вигляду, адже будь-яка дія викликає протидію. Наприклад, Китай уже заявив про зустрічні мита на американські товари, але, мабуть, найцікавішою відповіддю на ініціативи Трумпа відзначилася Канада. Там уже оголошено перший пакет компенсаційних заходів, який приблизно оцінюється у $155 млрд. Так, американські компанії втратили право участі у проєктах, які повністю або частково фінансуються урядом. Запроваджується заборона на торгівлю американським алкоголем. Схоже на те, що його швидко замінять європейським та австралійським. Але це не все.
Як ми пам’ятаємо, товариш Нейлон Муск виступив з особистими образами на адресу прем’єр-міністра Канади Джастіна Трюдо, і той йому відвантажив повноцінне алаверди. Так, починається закриття всіх контрактів на забезпечення зв’язку, які було віддано його компанії «Старлінк». Виявляється, що цей зв’язок можна забезпечувати і через інші системи, і якість послуг зіставна. Але якщо Муск хотів отримати торговельну війну, він її отримав. Ну а вишенькою на його торт стало 100% мито на автомобілі «Тесла», які виробляє його компанія.
Це не повний список заходів у відповідь, і він залишається відкритим для поповнення. Втім, представники маскових компаній вже стукають у кабінети і просять скасувати або послабити мита на їхню продукцію. Мабуть, прийнявши препарати, Нейлон якось інакше побачив реальність навколо себе, а тут воно ось як склалося. І між іншим, китайці можуть повторити цей фокус у своєму виконанні, оскільки виробництво електромобілів у них просто зашкалює, а за якістю збирання та споживчими характеристиками вони або зрівнялися з рівнем Тесли, або вже перевершили її. Ну а якщо порівнювати «електрички» від європейських брендів із Теслою, то єдине запитання, яке залишається від цього порівняння, виглядає просто: «Навіщо?»
І ось що цікаво: коли всі, кому не ліньки, поливали дідуся Джо за один зайвий цент у вартості бензину на бензоколонці, то тепер ті ж самі письменники упаркували свої язики та пір’я у відоме місце і не б’ють на сполох щодо того, що розгортається просто зараз, і це вже йдеться не про один цент. Але ж саме за таке проголосували виборці США? При погляді на все це складається враження, що в цьому дуеті хтось явно пропустив свої таблетки, а хтось, навпаки, завантажився ними настільки, що перед ним розкрилася паралельна реальність, із якої ніяк не хочеться повертатися назад.
І ось на ранок у Мережі з’явилося дивовижне одкровення найкращого діяча всіх часів і народів, яке розійшлося вже по всьому світу. Виглядає воно так:
Тут слід зауважити, що повідомлення від імені Трумпа в соціальних мережах тепер можуть з’являтися і безвісти зникати, якщо раптом виявилося, що там або відверта нісенітниця, або брехня. І тут нема нічого дивного, бо там почали видаляти навіть офіційні документи із сайту Білого дому. Наприклад, нещодавно там зник документ під назвою «Двостороння угода про безпеку між Сполученими Штатами Америки та Україною» від 13 червня 2024 року. Треба розуміти так, що зараз ідеться про нову угоду замість видаленої з сайту? Але Інтернет пам’ятає все, і кожен може ознайомитися з тим, що Трумп, а отже, і США, просто зараз порушують своїми заявами і діями.
Але повернімось до свіжої заяви Трумпа. Виявляється, він переговорив з президенткою Мексики і вирішив, що проблем із нею насправді немає і не було, і тому він скасовує мита, про які так гучно заявляв зовсім недавно. Звісно, тут можна було б поставити дуже дипломатичне запитання: «Что ж ты, фраер, сдал назад?», – але тут важливе інше. Насправді все, що робить нова адміністрація США, має лише одну мотивацію – особисті бажання Трумпа, а решта не має жодного значення. Ще вчора гриміли заяви про те, що США готові розпочати військові дії проти картелів на території Мексики, а сьогодні він уже скасував мита. Це що ж, картелі вже переможені чи вони знайшли, як порішати цю проблемку?
Загалом, попереду на всіх чекає багато цікавого, оскільки чотири роки для такого темпу подій може виявитися забагато.