Автор перекладу: Світлана
НЕЙЛОН
Європейська преса звернулася до феномену Нейлона Муска, який, будучи держслужбовцем, але не маючи повноважень виступати з питань міжнародної політики, дозволив собі брутально втручатися у передвиборчу кампанію як мінімум Румунії та Німеччини. З цього приводу ЄС прямо звернулася до Трумпа з пропозицією такого плану: «Якщо в нього є фонтан, нехай заткне його». Слід зазначити, що з ним провели виховну розмову, і геній написав собі шпаргалку з темами, з яких він має право висловлювати свою геніальну думку, а з яких – ні.
Її можна було й не писати, бо крім пункту № 1 «Колонізація Марса», було ще кілька. Плюс там була одна примітка – більше не імітувати на сцені героя відомого фільму жахів та не розмахувати бензопилою. Це недобре, адже так він може розійтися і запиляти сталеві шипи на руках, як у Фредді Крюгера. А на словах йому пояснили, що образ злостивого клоуна вже теж зарезервовано за шановним джентльменом.
Словом, якщо порівнювати Нейлона випуску лютого і того, що є зараз, то це дві великі різниці. Проте у європейської преси виник інтерес до цієї фігури вже з приводу його бізнесу, а саме продажу автомобілів його компанії. У результаті в DW пишуть таке:
«У Європейському Союзі різко знижуються обсяги продажів електромобілів американської компанії Tesla, заснованої мільярдером Ілоном Маском. У квітні в країнах ЄС було продано 5 475 автомобілів Tesla – на 52,6 відсотка менше, ніж того ж місяця 2024 року, повідомила у вівторок, 27 травня, Європейська асоціація автовиробників ACEA. За перші чотири місяці 2025 року показники продажів Tesla впали у річному обчисленні на 46,1 відсотка – до 41 677 автомобілів, зазначається далі».
І загалом цю динаміку можна було б списати на якісь об’єктивні причини, мовляв, до електромобілів публіка охолола або у людей немає грошей на такі покупки, але не в цьому випадку. Справа в тому, що Європа завжди була заможним регіоном, плюс до того, ідеї зеленого транспорту там мають велику популярність. Отже, саме такі пояснення не проходять ніяк, тим більше що загальна динаміка продажів електромобілів у Європі має іншу тенденцію:
«Тим часом загальні показники проданих електромобілів у ЄС у квітні зросли на 26,4 відсотка порівняно з тим самим місяцем минулого року. При цьому частка машин з електроприводом у загальній кількості проданих автомобілів склала 15,3 відсотка, зазначає ACEA. Найпопулярнішою моделлю стала Skoda Elroq, а колишній лідер – Tesla Y – зараз лише на 9-му місці. Загалом компанію Маска за показниками продажів випередили дев’ять конкурентів, включаючи німецькі Volkswagen та BMW, французький Renault та китайський бренд BYD».
Простіше кажучи, загальна динаміка продажів електромобілів передбачала пропорційне зростання продажів, і у Tesla вони повинні були становити ті самі 26%, що й у всього ринку, але фактично продажі в кількісному вираженні не змогли втриматися навіть на торішньому рівні. Адже Нейлон побудував свою мегафабрику під Берліном з розрахунку на те, що по її продукцію стоятимуть черги і вона розлітатиметься, як гарячі пиріжки.
Безумовно, конкуренція на ринку ховала й не такі компанії, як Tesla, і тому розслаблятися не можна нікому, а тим більше в такому секторі економіки, який динамічно розвивається. Поки Муск був не те щоб першопрохідником, але тим, хто вклався в будівництво електромобілів без «бензинової подушки», він виглядав новатором, що рухає прогрес. Йому навіть пробачали явно тухлий екстер’єр машин, що відповідає початку 21 століття, і навіть численні огріхи в якості складання та іншому, але через те що масовий випуск такої продукції рухала саме Tesla, то це все списувалося на хвороби зростання.
Споживачі вважали, що нові технології, закладені у вироби, все одно на десяток років випереджають будь-яких конкурентів, ну, а огріхи у складанні просто не помічали за тим, що містилося «під капотом». Вже давно ми якось міркували на цю тему і попереджали, що ситуація зміниться, коли до масового випуску електромобілів перейдуть гранди, і вони таки перейшли. Виявилося, що руки у них на місці, інженери працюють як слід, а «порода» є «порода». Якщо поставити поряд будь-яку Tesla та електричку від європейських чи японських виробників, то дітище Нейлона просто не має шансів. Це все одно, що порівнювати шаурмячну та ресторан «Максим» у Парижі.
Але, мабуть, найнеприємніше саме в плані конкуренції виявилося в тому, що китайські «молоді компанії», що йшли слідами Муска, вже обігнали його дітище за тими технологіями, якими вони нафарширували свої електрички. За тієї ж відсутності породи, вони все-таки виглядають набагато краще, а технології там більш просунуті, ніж у Нейлона. Це стосується як ємності та витривалості акумуляторів, так і роботи ШІ в управлінні девайсом. А крім того, однокласники з Китаю коштують у рази дешевше за моделі Tesla.
Але Муск вирішив зайти з козирів та зробив ставку на свій «Кібертрак». Щоб було зрозуміло, наскільки все це просунуто і круто, у США цей девайс нагороджують словосполученням «футуристичний дизайн». Зрозуміло, що Нейлон хотів усіх вразити і зробити щось такенне, але просто достатньо подивитися на американські автомобілі 50-х, які справді вражали всіх у момент виходу, і що характерно – продовжують це робити й зараз, маючи вже захмарні прайси.
Ну, а Муск придумав таке, щоб не фарбувати і не штампувати. Можливо, там ще закладено опцію перетворення на вбивцю БМП, щоб він своїми гострими кутами різав корпуси машин ворога, але що є, те є. Покупці таких агрегатів, імовірно, дуже довіряють рекламі і можуть купити взагалі будь-що, тим більше – футуристичне. Але «Кібертрак» не вистрілив. Він не тільки не став гейм-чейнджером, а й перетворився на проблему для своїх власників.
Нещодавно Tesla відкликала всі випущені «Кібертраки», бо в них виявилися критичні проблеми. Тож поки він ліпив електричний рубанок, у конкурентів з’явилася маса справді гідних автомобілів, і той, хто вирішить віддати свої гроші за щось подібне, безумовно, зробить вибір на користь чогось іншого, зробленого не під впливом заборонених речовин. І ось на цьому тлі Муск вирішив повчити європейців, кого їм треба обирати до керівництва своїх країн.
Із власного досвіду спілкування з європейцями я точно знаю, що всі вони з подивом ставляться до того, що американці вважають себе пупом землі. Це при тому, що всі засади західної культури і навіть державності закладено європейцями. У цьому плані ось так ставитися до італійців, французів, німців чи англійців дуже необачно. Вони це сприймають як особисту образу, причому навіть не на рівні урядів, а на рівні простих людей.
І якщо проста людина вирішила не купувати американського, то вона точно впреться і пошле в ігнор практично все, що можна замінити чимось іншим. Ну, а через те що Tesla йшла в авангарді зеленого автомобілебудування, її респектували довго і вперто. Але згодом Нейлон зробив те, чого йому не варто було робити взагалі ніколи. Він почав повчати європейців правил політичного вибору, і преса якраз вказала на результати його промов. Преса взяла свої цифри з державної статистики, а ми вирішили піти іншим шляхом і поставили запитання ШІ «Грок» від того ж Муска щодо рівня продажів автомобілів «Тесла» у 2025 році, і ось що відповіло його дітище:
Помісячна динаміка продажів автомобілів Tesla у Європі за 2025 рік, заснована на доступних даних, демонструє значне зниження порівняно з попереднім роком. Точні дані про кожен місяць обмежені, але наявна інформація дозволяє виділити такі ключові моменти:
- Січень 2025 року: продажі Tesla в Європі склали 9 945 автомобілів, що на 45% менше, ніж у січні 2024 року (18 161). У Німеччині, найбільшому ринку, продажі впали на 59% (1 277 автомобілів), у Франції – на 63%, у Великій Британії – на 12%.
- Лютий 2025 року: за перші два місяці 2025 року продажі Tesla в Європі впали на 46% порівняно з аналогічним періодом 2024 року, що вказує на те, що зниження триває. Точних даних лише за лютий немає, але загальне падіння за січень-лютий становило близько 44,4% (16 06 автомобілів у Норвегії, наприклад, проти 2 887 минулого року).
- Квітень 2025 року: продажі Tesla в Євросоюзі обвалилися на 52,6%, склавши 5 475 автомобілів, що значно нижче торішніх показників. Це підтверджують повідомлення з X і дані Європейської асоціації автовиробників (ACEA).
- Травень 2025 року: за тиждень з 5 по 11 травня зареєстровано 1 700 продажів Tesla в деяких країнах Європи (Велика Британія, Норвегія, Нідерланди, Швеція та ін.), що на 24,2% більше, ніж попереднього тижня, але на 32% нижче, ніж за аналогічний період 2024 року. Дані за місяць недоступні, але квартальні показники (Q2) показують зниження на 25,6% проти попереднього кварталу.
Гадаю, що коментувати тут нічого, і «герой» може знайти всі промови, в яких він так хамовито виступав щодо європейців, порахувати слова, що містяться в його промовах, а потім співвіднести зі збитками, які дав йому бізнес у Європі, і тоді знатиме ціну кожному своєму слову. Йому бажано б зробити це самому, поки це не спало на думку комусь із основних акціонерів компанії.
ДОДІК
Але зрозуміло, що сам по собі Муск не зміг би так розпушити хвіст, а зробив це для свого друга – майстра спорту з художнього гольфу та нестерпного переговорника. І він теж не пасе задніх. Конфлікт із Канадою набуває нової якості, і найкращий у світі «призначальник тарифів», напевно, не уявляв, у що це виллється. Справа в тому, що ще в березні Трумп запровадив тариф 10% на канадську нафту. Тут ми не станемо занурюватися в те, що десятиліття постачання всієї нафти, що видобувається в Канаді, привели до створення інфраструктури нафтопереробки саме під цю нафту.
Канаді була вигідна така співпраця, тому що в неї був гарантований ринок збуту, а Штатам – ще вигідніше тому, що вони купували нафту з відчутною знижкою щодо світових цін, ба більше, канадська нафта дуже часто була навіть дешевшою за американську. І ось на неї Додік призначив мито. Ще раз: на нафту, яку Штати одержують зі знижкою, він призначив мито. Напевно, коли у практиці міжнародних відносин потрібно буде знайти приклад поняття «грабіж», цей випадок підійде повною мірою.
Тут є важливий психологічний момент. Канада практично ніколи не вела відкриту торгівлю нафтою на світовому ринку, а отже, не продавала її за ринковою ціною. І ось рішення Додіка повернуло цю ситуацію просто на 180 градусів. У тому ж березні, коли Трумп наклав свої тарифи, Канада уклала десятирічну угоду з Китаєм на постачання туди своєї нафти з нового терміналу на Західному узбережжі. Для всіх азіатських споживачів це має важливе значення, бо решта нафти, що видобувається хоч у Північній, хоч у Південній Америці, має вивозитися танкерами через Панамський канал, який має свої обмеження щодо габаритів суден, які ним проходять, а з Канади супертанкери просто йдуть у Тихий океан без обмежень.
У підсумку зараз Канада починає скорочення постачань нафти в США, бо це стало економічно невигідно, а вивільнені обсяги тепер ідуть до Китаю, Японії та Південної Кореї. Водночас Китай на 90% скоротив купівлю нафти в США, а це означає, що він заміщує американську нафту, зокрема, канадською. Причому ходять наполегливі чутки, що саме Китай готовий скуповувати всю канадську нафту, яку та здатна поставити в Азію. Він навіть готовий інвестувати в розширення щойно запущеного нафтопроводу «Трансмаунтин», що йде від родовищ у провінції Альберта до західного узбережжя Британської Колумбії.
Поки що це просто зацікавленість, не переведена у практичну площину, але якщо Донні продовжить свій танець із шаблею, то все може бути. А з іншого – східного – боку Канади зацікавленість у її нафті вже висловили в ЄС і теж готові купувати її в тих обсягах, які Канада здатна перекинути на схід. Словом, зараз уже цілком ясно, що Трумп розраховував викинути свої фокуси, а всі стоятимуть і не знатимуть, що робити з його величчю. Реальність виявилася іншою. Як і в історії з Муском, через Додіка переступають і йдуть далі.
Причому контракти укладаються на десятиліття, і тому те, що вже зроблено, назад не відмотаєш. І тут треба зауважити, що в тієї ж Канади є свобода маневру просто в цьому епізоді. Так, наскільки можна зрозуміти, укладена угода на постачання до Китаю нафти, зрідженого газу та сільськогосподарської продукції поки що передбачає оплату в доларах, але все може змінитися, якщо найкращий президент продовжить діяти в тому ж ключі. А ЄС уже акуратно веде консультації про те, що якщо багато країн, яких Трумп намагається душити тарифами, відмовиться від долара, то перевести міжнародну торгівлю на євро. Загалом, генії зараз в американській владі аж кишать, і один іншим поганяє. Але це лише чотири місяці, а не чотири роки.