Автор перекладу: Світлана

«Ви хочете пісень? Їх у мене є!»

Останні опитування, проведені в США щодо підтримки загальної політики чинного президента, показують стрімке і вже рекордне падіння, а коли питання стосується його тарифної політики, то ці результати вже важко назвати падінням, а скоріше – катастрофою. Проте сам Додік задоволений собою і у власній соціальній мережі публікує дещо інші дані. Як видно з наведеного вище графіка результатів опитування, його не підтримує одинична наволоч, на яку можна не звертати уваги.

Причому автори графіка якось скромно зазначили, що це дані опитування щорічних зборів CPAC – позапартійної консервативної організації, що діє на користь Республіканської партії. Тобто опитування проведено серед затятих прихильників, а не на суцільній вибірці, як роблять ЗМІ за допомогою відповідних організацій. Неважко помітити, що вертикальна вісь не зупиняється на 100%, а йде далі – як мінімум, до 120%, і це вже щось нагадує.

Анекдотичність цього опитування полягає в тому, що сама CPAC декларує принципи, які вона сповідує і які вже явно порушив Трумп. Ось лише деякі з цих принципів. Обмежений уряд: віра в меншу роль уряду в економіці та особистому житті. Індивідуальна свобода та відповідальність: акцент на правах особистості та її відповідальності за власні дії. Конституціоналізм: чітке тлумачення Конституції США. Звідси випливає, що ця сама сходка консерваторів мала б мокрим шматтям гнати Чубчика до самого канадського кордону, але ні, вони націлилися на 120% підтримки найкращого президента всіх часів.

А тим часом Майк Пенс – віцепрезидент США у першій каденції Трумпа – дав розлоге інтерв’ю The Wall Street Journal, у якому закликав чинного президента переглянути свою політику, доки вона не призвела до незворотних наслідків. При цьому Пенс похвалив Додіка за сам виграш виборів і за вміння залучити до себе виборців. Також як позитивні досягнення Пенс відзначив посилення міграційної політики, перехід до активних дій на Близькому Сході та підвищення витрат на оборону.

Але далі він перейшов уже до критики, на яку в Республіканській партії вже практично ніхто не здатний. Так, він вважає помилковою позицію Трумпа щодо України і закликав до відновлення військової допомоги, бо жодних інших методів взаємодії з росією немає. Але більшість критики припала на тарифну політику. За його словами, перший квартал 2025 року «ознаменував другий найгірший економічний початок для президентської адміністрації з часів Річарда Ніксона».

Пенс заявив про те, що бездумне застосування тарифів як до друзів, так і до ворогів приведе в глухий кут. Ну, а оголошений Трумпом «День визволення Америки» вже звільнив її від трильйонів доларів інвестицій, що стало дуже потужним ударом по економіці, наслідки якого вже починають відчуватися. Він попередив, що наймасштабніші тарифи, запроваджені у повоєнний період, безумовно завдають шкоди споживачам та підганяють інфляцію.

Пенс закликає схаменутися і якщо не відмовитися від неї повністю, то хоча б повернути адекватність у тарифну політику. Навіть якщо є підстави так ризиковано вести протистояння з Китаєм, то союзники і партнери жодною мірою не повинні поділяти долю Китаю в тарифній політиці, хай і з меншими ставками. США завжди були об’єднавчим центром для країн демократії, а тарифна політика розвалює ці структури вщент. Словом, Пенс наважився сказати на публіку те, що думає багато хто, але судячи з усього, Республіканська партія настільки виродилася, що на таке здатні лише одиниці, і в основному ті, хто не має попереду політичної кар’єри.

І все-таки інтерв’ю Пенса можна розглядати як певний індикатор небезпеки, який попереджає про те, що якщо продовжувати рухатися в тому самому темпі й напрямі, то можуть настати дуже важкі наслідки, виправдання яким важко навіть уявити. І ось цікаво те, що кажуть люди, які перебувають на передньому краї торговельної війни. Зрозуміло, що такими можна назвати і фінансистів, які бачать рух капіталів, але все-таки саме стан торгівлі першими відчувають люди, що працюють у великих морських портах. Адже ми пам’ятаємо стару формулу «товар – гроші-товар», і тому про гроші міркують фінансисти, а про товари – портовики, бо практично весь товарообіг США проходить через морські порти.

Так, в інтервю CNN комісар порту Сіетла Раян Калкінс сказав буквально таке: «Я бачу це прямо через плече тут, я дивлюся на порт Сіетла просто зараз, і в цей час у нас нема контейнерововозів на причалах». За його словами, таке можна спостерігати вкрай рідко і недовго, а зараз – інша та вкрай тривожна ситуація. В цьому випадку немає жодних сумнівів, що ситуація, яка спостерігається, – прямий наслідок тієї тарифної політики, яку розгорнув Трумп.

Калкінс попередив, що поточна ситуація вплине на безпеку роботи портів і тих, хто безпосередньо займається вантажоперевезеннями, а також на галузі, відповідальні за транспортування імпорту по всій країні. Тобто просто зараз ці наслідки торкнулися десятків тисяч людей, зайнятих у сфері логістики. І тепер уже йдеться не про подорожчання помідорів та яєць, а про різке зниження обсягів вантажоперевезень. За його словами, щось подібне можна було спостерігати під час пандемії, але тоді всім було зрозуміло, що вплинути на ситуацію практично неможливо. А тут усе відбувається просто за бажанням однієї людини.

У такому ж ключі висловився директор порту Лос-Анджелеса Джин Серока. Він заявив, що вантажопотік уже впав на 35% проти того самого періоду минулого року і продовжує падати. За його словами, часом робота завмирає повністю і в цей момент можна почути, як падає шпилька. Зокрема, він сказав таке:

«Вплив порту Лос-Анджелеса на місто, регіон та країну не можна недооцінити. Вантаж, який проходить через цей порт, сягає не лише всіх 50 штатів, а й кожного з наших 435 округів Конгресу». Тобто він натякає на те, що наслідки завмирання роботи порту відчують виборці всіх 435 округів США, і в них дуже скоро виникнуть запитання до своїх конгресменів. Серока каже, що зараз щільно спілкується з тими, хто працює у сфері роздрібної торгівлі, і вони попереджають, що якщо нічого не зміниться, то запас міцності роздрібних мереж завдяки запасам становить п’ять-сім тижнів, а потім почнеться нове життя.

Ну, і якщо вже мова зайшла про прогнози, то один із них дає Раян Янг, старший економіст Інституту конкурентного підприємництва. Порівнюючи ситуацію з тією, що була під час пандемії, він прогнозує таке:

«Сповільнення доставки, пов’язане з тарифами, викликає регіональний каскадний ефект у США, трохи схожий на те, коли вперше вдарив COVID-19. Спочатку його буде видно в портах Західного узбережжя, які мають найшвидші строки доставки з Азії. Після цього він пошириться на порти Мексиканської затоки, такі як Х’юстон, до яких потрібно трохи більше часу, а згодом – на порти Східного узбережжя від Кароліни до Нової Англії».

Словом, дід просто зараз робить Америку великою знову, і ніхто не здатний йому вправити мізки. Ну що ж, якщо прогнози здійсняться, всім можна буде знайти в Ютубі записи захоплення, яке демонструвала публіка після перемоги Трумпа над ненависною Камалою на виборах. Повинно допомогти.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *