Це зауваження дуже важливе, оскільки такий масштабний вибух і вторинна детонація, окрім потужної вибухової хвилі, безумовно викликав розліт боєприпасів, які не здетонували разом з основним вибухом, і можливо, вибухали вже при падінні, від удара об поверхню чогось. Мінімум, до чого призвів цей вибух – розліт уламків боєприпасів. А далі, з відкритих джерел стали відомі ще два дуже важливих факти. Перший, наслідком вибуху стала пожежа на складі паливно-мастильних матеріалів авіабази. Вигоріло спеціальне паливо для стратегічних бомбардувальників.
Це підтверджує припущення, що боєприпаси, або їхні уламки, розліталися на велику відстань, оскільки згідно будівельним нормам, сховища боєприпасів і паливно-мастильних матеріалів мають бути рознесеними на безпечну відстань. Оскільки паливо таки вигоріло, то летіло набагато далі ніж те, що було передбачено безпековими нормами. Крім того, з вівторка по пʼятницю сапери розчищають територію за периметром летовища, а це означає, що вміст сховища боєприпасів розлітався по всій території бази і далеко за нею. І тут виникає те саме питання, яке навіть не було формалізовано, а саме: що з літаками?
Про літаки відомо лише те, що прилетіло по одному бомбардувальнику Ту-95, внаслідок чого загинуло двоє пілотів. Є великі сумніви з приводу того, що розліт уламків і решти, був настільки вибірковим, що до стоянки літаків долетів лише один уламок і вдарив виключно в один літак, одночасно вбивши двох льотчиків. Така версія нагадує сову, яку натягнули на глобус. Скоріш за все, пошкодженими виявилися більше літаків. І тепер слід звернути увагу на те, що ж там стояло.
Знову ж таки, звернемо увагу на те, що достовірної інформації про те, яка кількість літаків знаходилася на базі в момент удару – нема. До речі, викликає сумніви те, що літаки, які здатні підніматися у повітря, не були підняти, коли стало зрозуміло, що дрони рухаються в напрямку бази. Адже у тимчасово окупованому Криму літаки піднімають у повітря, при наявності загрози ударів дронами. Оскільки дрони летять не дуже швидко, на всі ці дії має вистачити часу, але наскільки відомо, в Енгельсі того не сталося, і це вказує на застосування швидкісних засобів ураження.
То ж єдине, що наш ГШ повідомив про літаки ворога, що там знаходилися стратегічні бомбардувальники Ту-95 МС, Ту-22М3 і Ту-160М. Також, у перший день декілька джерел повідомляли про те, що в момент удару, на базі знаходилася якась кількість літаків тактичної авіації. Але згодом, ці повідомлення не повторювалися і ми не рахуватимо ці літаки взагалі, а звернемо увагу на те, що там стояло напевно. Почнемо з ветеранів.
Ту-95МС:
Турбогвинтовий стратегічний бомбардувальник, який є модернізацією радянського Ту-95. Нові літаки цього типу давно не виробляються, а експлуатуються модернізовані версії. Вартість модернізації одного Ту-95МС оцінюється в межах 10–20 мільйонів доларів США. Якби виробництво відновлювалося, новий літак міг би коштувати приблизно 25–40 мільйонів доларів.
Ту-22М3:
Надзвуковий бомбардувальник середньої дальності. Виробництво завершилося в 1990-х, тому сучасні оцінки стосуються модернізованих версій, таких як Ту-22М3М. Вартість модернізації одного літака становить близько 20–30 мільйонів доларів. Якби створювали новий Ту-22М3 з нуля (за наявності технологій), ціна могла б сягати 50–70 мільйонів доларів.
(Далі буде)