Автор перекладу: Світлана

Із серії «Проти ночі»

За підсумками подій цієї доби стала викладатися певна картинка того, що відбувається, і вона справді занепокоїла, а можливо, й налякала противника до ус*ачки. Але саме сьогоднішні події стали таким собі проявником цілого кола заходів, які відбулися раніше. Частину з них ми спостерігали, а іншу частину було сховано туманом війни. Картину цю пропоную сприймати як казку чи байку на ніч, бо жодних твердих даних у мене немає, а є шматки різнорідної інформації, які не завжди здобути навіть пошуковиками. А відправною точкою слугуватиме карта подій цієї ночі, наведена вгорі. Зрозуміло, що вона має приблизний вигляд того, що відбувалося насправді, проте з неї дещо можна почерпнути.

У цьому випадку нас цікавить північна, або верхня частина карти. Там зображено приблизні траси польоту крилатих ракет Х-101/55СМ, випущених стратегічними бомбардувальниками Ту-95МС, та аеробалістичних ракет 9-С-7760 «Кинджал». Як видно, пуски зроблено з глибини території росії, приблизно з рубежу річки Волга, а далі маршрут польоту пройшов осторонь столиці. Автори цієї інфографіки показали пряму лінію польоту «Кинджалів» і зигзагоподібну – крилатих ракет, але в обох випадках навмисно показано, що ракети обійшли вузол ППО столиці, бо тут точно є засоби ураження, які в принципі можуть дістати обидва типи ракет. І кінцевий пункт – аеродром «Дубно».

Напевно, у багатьох викликало подив, що полетіло не по Старокостянтинову, а саме по Дубно, але ми знаємо, що парк літаків F-16 суттєво поповнився, і за різними даними, тепер їх у наших ВПС – кілька десятків. Плюс уже діє перша партія «Міражів». Не виключено, що в цей час літаки або частина з них мали бути на аеродромі «Дубно», і противник ударив по цій цілі не тільки тому, що самі літаки вже становлять серйозну силу, а й тому, що буквально напередодні один із таких літаків завалив новітню «Сушку» лаптів, про що зараз пише світова преса.

Можна тільки уявити, як там крутить лаптів профільний ТГ-канал «Файтера бомбить», просто клавіатуру розбиває, спростовуючи факт втрати «Сушки» у повітряному бою. Воно й зрозуміло, адже після такого повідомлення експортна привабливість аероплана знизилася просто на очах. Він стверджує, що знає, чим збили, але не скаже, щоб бути злішим. Зате він теж він написав, що дронова атака на «Саваслєйку» не призвела до втрати літаків, бо дрони атакували скупчення комарів і мух.

Але це їхня справа. З іншого боку, він не похвалився і ураженням чогось у Дубно. І тут ми нагадаємо про те, що всі три втрачені F-16 ЗСУ визнали практично відразу, а у них такого не може бути в принципі, і якби не відео збитого аероплана, то «Файтера бомбить» розповів би про те, що ніхто його не збивав і що він стоїть у гаражі. Але повернімося до цієї історії з іншого боку.

Одразу кілька джерел повідомили, що загалом нідерландські літаки F-16, прийняті на озброєння ЗСУ, – зовсім не останньої модифікації і що в бійці з такою ціллю F-16 повинен був взаємодіяти з літаком ДРЛВ, який наводив на ціль і вказував найбільш оптимальний момент пуску. Ці джерела натякають на те, що так воно й було, бо було задіяно один із літаків СААБ, які нам давно обіцяла передати Швеція. Знову ж таки припускаємо, що вона їх передала або вже досить давно, або щойно, після підключення наших літаків до протоколу Link-16, бо без нього обмін даними з ДРЛВ просто не вийде.

pastedGraphic.png

Таким чином, у противника виникає ще більша мотивація уразити місце базування таких літаків. Хоча не виключено, що вони не стоять на одному місці і, скажімо так, вони можуть бути взагалі не на аеродромах. Але якщо припустити, що ці літаки теж були чи могли бути в Дубно, то цінність цієї цілі для ворога зростає кратно, бо тут виникає бажання сатисфакції не лише за збитий Су-35, а й за уражені в Іваново один чи два літаки ДРЛВ А-50. Звідси формується повне уявлення про те, чому по цій локації ворог ввалив усіма чотирма «Кинджалами» і всіма ж десятьма крилатими ракетами Х-101.

І от сталося неймовірне. Все це добро не долетіло до аеродрому. Якби вони влучили хоча б в аеродром, навіть не в літаки, зараз там було б свято «Трійця на біс», але нічого такого не спостерігається, у ППО відзвітували про те, що весь цей пакет із 14 ракет було перехоплено. Звідси виникає запитання: чим збивали? І якщо з приводу крилатих ракет можуть бути варіанти, то з «Кинджалом» позитивно працює лише Patriot. Цілком можливо, що не тільки він, але офіційно підтверджуються перехоплення цих ракет саме комплексом Patriot. І як не крути, а завалити 100% таких цілей може тільки серйозна система ППО.

Словом, логіка підказує, що місця базування літаків саме такого класу мають бути прикриті не менш щільно, ніж Київ. Звідси виникає запитання про те, скільки ж комплексів Patriot уже розгорнуто в Україні. Відкриті джерела пишуть, що вже є «до восьми» комплексів, з яких два або не поставлено на бойове чергування, або поставлено так, що вони ніяк не проявили себе. І тут у ворожій пресі з’являється матеріал, у якому написано буквально таке:

«Ізраїль визнав постачання озброєнь в Україну: зокрема, Києву було передано системи протиповітряної оборони (ППО) Patriot, які стояли на озброєнні близькосхідної країни на початку 1990-х років, заявив посол Ізраїлю в Україні Міхаель Бродський…»

А ми нагадаємо, що сам Ізраїль особливо не афішував, скільки таких систем було на озброєнні, але відомо про те, що він отримав від США:

  • У 1991 році: два ЗРК Patriot (з 64 ракетами MIM-104 PAC-2).
  • У 1993 році: один ЗРК Patriot (з приблизно 57 ракетами MIM-104 PAC-2).

І згодом – ще якусь кількість комплексів отримав від Німеччини. За оцінками експертів, загалом їх там було до восьми.

А тепер – пряма мова посла:

«Системи Patriot, які ми колись отримали від Сполучених Штатів, тепер перебувають в Україні. Ми погодились їх передати Україні. І про це, на жаль, не надто багато говорили. Але коли кажуть, що Ізраїль не допоміг у воєнному плані, це не так. Це неправда».

Тут ми звернемо увагу на множину, застосовану послом, у коментарі про передачу. Були відомості про те, що Ізраїль через Польщу передав нам 90 ракет до цих комплексів і нібито був готовий швидко поставити один комплекс, а інший проходив регламентні роботи. Скільки насправді вже прийшло цих комплексів від Ізраїлю – невідомо, але схоже на те, що ворог був неприємно вражений результатами своєї стрілянини по Дубно.

Ще раз повторю: все, що викладено вище – просто версія, побудована на невеликих уривках відкритої інформації. Все може бути й інакше, але запропонована конструкція не конфліктує з відомими на цей момент даними і загальним враженням від того, що відбувається.