Тож, попри всі переваги, прутін мав аргументи «контра», які він був не здатний оцінити, бо велич виклювала йому і очі, й мозок. Ну, а той самий Сунь-Цзи прямо і твердо попереджав ініціатора війни від ведення такої в умовах, коли вона може затягнутися. Якщо сторона, що обороняється, не має вибору, то атакувальна вибір має, і зробити його на користь виснажливої війни може лише дурень, бо ціна самої війни може багаторазово перевищити ціну можливого призу, а значить – буде втрачено сам її сенс.
А взагалі Сунь-Цзи говорив, що найвище мистецтво полководця полягає в тому, щоб досягти цілей війни (заволодіти ресурсами) без застосування сили, максимум – погрожуючи застосуванням сили або лише демонстрацією могутності. До речі, Китай саме так захопив ресурси більшої частини Африки – без пострілів, але за допомогою м’якої сили, як і заповідав класик військового мистецтва. Але прутін, окрім Рюрика і Сталіна, інших відповідальних товаришів просто не знає, а що стосується першого, то він би і його не знав, якби Сашка Дугін йому це не розтлумачив. І тепер старий виносить Рюриком мозок усім, хто змушений його слухати.
У підсумку він таки потрапив у цугцванг виснажливої, тривалої війни, і якщо в перші рік, два і навіть три публіка чекала, що ще ось-ось треба натиснути, і перемога буде в руках, то тепер про це вже нема мови. Натомість актуальними стали зовсім інші та зовсім несподівані міркування, в які рік тому в курнику ніхто б і не повірив. Ось що сьогодні пише їхня преса:
«Ситуація на паливному ринку росії непроста, але контрольована, особливу увагу влада приділяє Криму, Севастополю, Калінінграду й Далекому Сходу, сказав віцепрем’єр Олександр Новак у вівторок на нараді з президентом рф путіним. Новак також сказав, що влада розглядає можливість повної заборони експорту дизпального. Він додав, що влада вирішує логістичні питання і контролює постачання пального на АЗС, в оперативному режимі задіявши всі необхідні інструменти для забезпечення пальним регіонів».
Ось цей їхній «новояз» зі зворотами на кшталт «ситуація непроста, але контрольована» немовби натякає на те, що навіть це там не можуть озвучити людською мовою. Гаразд, війну вони грабіжницькою не назвуть, бо знають, що в разі чого можна заїхати в Гаагу, як це зробили Мілошевич або Караджич, але навіщо кормою крутити? Всі й так бачать, що відбувається, а пацієнт розповідає про те, що ситуація є контрольованою. У Криму доконтролювалися до того, що вже видано пряму заборону на продаж пального. Ну, а зет-блогери розшифровують слова Новака більш зрозумілою мовою, і це виглядає так:
«Продаж пального до кінця тижня можуть обмежити у всіх регіонах країни. Влада в регіонах поступово запроваджує жорсткі обмеження реалізації пального. Ліміти реалізації бензину запроваджено в Іркутській, Омській та Новосибірській областях. Дуже важко на Півдні. Крим без пального зовсім. Москва хоч офіційно не вводила ліміти, але на багатьох заправках немає ні бензину, ні дизеля. Джерела вважають, що главам регіонів доведеться запровадити обмеження. І чим швидше це станеться, тим більше пального вдасться зберегти в резервах… Як довго триватиме криза – не зрозуміло. Один зі співрозмовників вважає, що ситуація може погіршитися, якщо Білорусь із якоїсь причини перестане постачати перероблене пальне в росію. Поки що такий сценарій вважається малоймовірним».
А це якраз і є наслідки тривалої війни. Тим більше що в її ході з’ясувалась важлива деталь, яку можна вважати фундаментальною у всій війні. Очевидно, що до початку широкомасштабної фази війни противник мав перевагу практично за всіма критеріями, якими оцінюється армія. Чисельність особового складу, кількість зброї, техніки, боєприпасів та інших ресурсів у ворога були кратно більшими, але, як потім з’ясувалося, він і витрачає ці ресурси швидше і у величезних кількостях, бо інакше він воювати просто не зможе. Його військова промисловість була більшою навіть не кратно, а, напевно, на порядки, ніж наша, і всього в нього було більше, але зараз усе це починає сипатися.
(Далі буде)