Автор перекладу: Світлана

Після вчорашньої дронової атаки у ворожих пабліках були обережні ознаки оптимізму в тому плані, що могло бути набагато гірше, але справжніх збитків було завдано лише кільком підприємствам, у тому числі НПЗ та деяким іншим оборонним заводам. А оптимізм полягав у тому, що там їхні «військові експерти» мамою присяглися, що ЗСУ довго збирали таку кількість дронів, за їхніми словами – понад 400, і що тепер такий наліт можна буде організувати нескоро, але –полетіло знову.

Сьогодні стало відомо про те, що прилетіло як мінімум у два важливі місця. Перше – аеродром військово-транспортної авіації «Іваново-Сєвєрний». Насправді ця ціль дуже «жирна», і у відкритих джерелах вдалося добути таку інформацію про те, що там є. На аеродромі «Іваново-Сєвєрний» дислокується 610-ий Центр бойового застосування та перенавчання льотного складу військово-транспортної авіації та 2457-а база бойового застосування літаків ДРЛВ (далекого радіолокаційного виявлення), що включає 144-й авіаційний полк ДРЛВ з літаками А-50 та Іл-76МД. Також згадуються 243-а окрема військово-транспортна авіаційна ескадрилья і колишній 81-й військово-транспортний авіаційний полк (розформований у 1998 році).

Точну кількість літальних апаратів, які знаходяться на базі, може встановити лише розвідка, бо аероплани не стоять на місці, але вважається, що там перебувають до 30 одиниць літаків Іл-76 та А-50. Ось туди і прилетіло. Місцеві жителі пишуть про те, що нарахували до десятка вибухів, після чого там почалася пожежа. Що горіло – невідомо.

А на відео, що пішли в Мережу, чітко видно, що ППО у звичному розумінні цього поняття там не було, бо було чути роботу тільки стрілецької зброї, причому – автоматів та ручних кулеметів. Швидше за все, стрілянину почав підрозділ охорони аеродрому, простіше кажучи – караул. До речі, самі автори зйомок говорять про те, що стрілянина ведеться з АК і роботи ніяких саме зенітних засобів там не було не видно й не чути. Зате цілком виразно було чути звуки прольоту дронів.

Нагадаємо, що найдорожчою і навіть пріоритетною ціллю на аеродромах противника є літаки ДРЛВ А-50У. Це модифікація ще совкових літаків, які вже морально застаріли і не можуть виконувати покладені на них функції в сучасних умовах війни. Станом на початок широкомасштабної фази війни в Україні противник мав у строю шість літаків А-50У і три А-50. Ще близько десятка А-50 перебували на консервації для того, щоб поступово їх модернізувати. До речі, останній модернізований А-50У противник отримав у лютому 2023 року.

Але, як ми пам’ятаємо, з цієї кількості вже вибули два літаки взимку 2024 року, коли один було знищено над акваторією Азовського моря, а інший – над Краснодарським краєм. Один було пошкоджено дроном на аеродромі «Мачуліщі», і ще один, хоча це офіційно і не підтверджено, отримав приліт в ангарі авіаремонтного заводу, де Іл-76 переробляють на А-50. Там також ремонтують усе те, що пов’язано саме з радаром та системами до нього.

Відтоді все боєздатне у плані А-50 було перекинуто на аеродром «Іваново-Сєвєрний», подалі від кордону з Україною. Загалом, якщо там вдало зайшли, треба мати на увазі, що кожен аероплан А-50У має прайс від 350 до 500 мільйонів доларів за одиницю. Дорожчими можуть бути тільки валізи, в які прутін складає свою велич.

Що стосується ударів саме по військових аеродромах, то напевно говорити про шкоду неможливо просто тому, що такі активи розташовуються на досить великій відстані від населених пунктів, і місцеві Фелліні та Антоніоні просто нічого не зможуть зняти, а чоботи точно не стануть описувати масштаб збитків. Тільки в тому випадку, коли прилітає в паливний термінал чи у склад боєприпасів, ефект видно на відстані з десяток кілометрів, і тоді можна зняти якесь більш-менш вагоме відео. Але навіть у такому разі загальну шкоду оцінити складно.

Так, усі ми пам’ятаємо про те, як ЗСУ винятково вдало зайшли на авіабазу «Енгельс-2». Тоді склад з боєприпасами натякнув мешканцям міста Енгельс про те, що цілі збито не зовсім усі, або уламки збитих цілей мали власну систему самонаведення. Але навіть за довгий час після цього немає точних даних про втрати літаків. А в цьому випадку на аеродромі просто немає складу з боєприпасами, бо він має інший профіль.

Тож максимум, що можна було дізнатися про те, наскільки успішною була атака, – наявність або відсутність пожежі, і як пишуть місцеві – пожежа таки була. Будемо сподіватися на те, що горіли не онучі чи чоботи, а щось суттєвіше. Ну, а для відповідного командування сьогодні загорівся сигнал попередження про те, що цінні аероплани слід перекидати за Урал, від гріха подалі. А ще краще – на Далекий Схід. На те він і далекий, щоб дістати було важче. І взагалі, москвичі тепер починають заздрити жителям Красноярська, наприклад, тому, що до них не прилітають дрони і вони не чекають із жахом, коли полетить балістика. А вона таки полетить, причому скоро.

ЗАВОДИ

Учора, крім Рязанського НПЗ, добрі птахи прилетіли ще й на одне вкрай цікаве підприємство. Цікаве воно з різних причин, а джерела про це написали таке:

«У ніч проти 22 травня в ході атаки БПЛА на Тульську область було уражено один із діючих цехів НВО «Сплав», що належить «Ростєху», — виробника РСЗВ, авіаракет, важких вогнеметних систем та боєприпасів до них».

Правда ж, це – більш ніж гідна ціль? Але місцевий гауляйтер, все-таки підтверджуючи факт прильоту, звично пояснив це тим, що повітряну ціль було збито, а її уламки потрапили на дах, де мабуть, сушився килим, а далі – як у старій пісні: «Они попали на ковер, и запылал он, как костер,.. а в остальном, прекрасная маркиза…». Але це не всі цікаві нюанси. З’ясувалося, що буквально за три дні до цього прутін присудив чотирьом працівникам «Сплаву» премії імені Маршала Жукова в галузі створення озброєння та військової техніки.

І як виявилося, наші військові не стали розмінюватися на дрібниці і привітали весь завод, особливо один із цехів, який терміново вийшов з чату. Крім того, звідти вийшла і електрична підстанція, після чого верстати довелося підключати до павербанків. Але що найнеприємніше – це те, що в тому, що залишилося після пожежі, не вдалося виявити уламки збитої повітряної цілі, які вчора збивали десятками і навіть сотнями. Але це вже не важливо, бо джерела повідомляють, що грамоти імені Жукова не постраждали.

Це підприємство склало компанію Рязанському НПЗ, про яке вже пишуть багато джерел у тому плані, що там знову виведено з ладу одну з установок первинного очищення нафти. А ми нагадаємо, що практично вся продукція підприємства йде в москву. Будь-які збої в роботі підприємства так чи інакше відбиваються на настрої «дорогих москвичів».

Це було вчора, а сьогодні прилетіло в інший завод у Тамбовській губернії. У Мережі досить багато відео того, як туди бадьоро летіли дрони і як, не перетворившись на уламки, вони падали на території промислового підприємства. Сталося це в смт Єлєц. Це випливає з коментаря на одному з відео, коли місцевий Спілберг прокоментував подію такими словами: «Елец – сказал отец, и дети ложки побросали».

Що характерно, найперші повідомлення, що надійшли з цієї локації, мали характер агітки, складеної за затвердженими зразками: збили, уламки по житловому сектору, постраждали цивільні, але пішли відео. На відміну від того, що було в Іваново, тут не те що роботи зенітних засобів не було, а навіть стрілецькою зброєю ніхто не зловживав. Тобто охочі знімали проліт дрона, який велично і неквапливо летів до цілі, після чого – прицільно її і вражав. Втім, попри те, що можна було бачити на власні очі, місцева влада повідомляла таке:

«Внаслідок падіння БПЛА і пожежі, що виникла в промисловій зоні Єльця, постраждали 8 осіб. Усім їм надається необхідна медична допомога. В інтернеті поширюється інформація про витік небезпечних речовин після пожежі. Ці відомості не відповідають дійсності. Також уламки БПЛА впали на дах житлового будинку. Мешканців було оперативно евакуйовано, постраждалих немає».

Цього разу ціллю став завод «Енергія». З відкритих джерел відомо, що ПАТ «Енергія» є великим підприємством, що спеціалізується на виробництві хімічних джерел струму. Продукція заводу широко використовується в різних секторах економіки, включаючи оборонну промисловість, цивільну авіацію, морський транспорт та енергетичний комплекс. 9 червня 2021 року «Комерсант» повідомляв, що завод запустив виробництво літій-іонних акумуляторів типорозміру 18650 вартістю 2 мільйони доларів, які в тому числі використовуються для випуску БПЛА.

З початком широкомасштабної фази війни підприємство істотно наростило випуск своєї продукції, практично повністю переключившись на забезпечення замовлень для збройних сил. Тобто заводик чітко став військовою ціллю, і, відповідно, в нього прилетіло. Поки складно сказати, наскільки суттєвою там виявилися збитки, але заява місцевої влади про те, що жодних шкідливих хімічних речовин не було викинуто внаслідок пригоди, говорить багато про що. Мабуть, місцеві жителі надто добре знають, що знаходиться на складах і в цехах підприємства, і тому роблять відповідні припущення.

Словом, друга ніч поспіль у лаптів пройшла не нудно, і там знову вводився план «Килимок» в аеропортах, але це вже так, приправа до основної страви. Ну, а пасажири їхніх літаків навіть могли спостерігати проліт дронів просто з ілюмінаторів своїх аеропланів. Ну що ж, прутін їм обіцяв движуху? Це вона.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *