Автор перекладу: Світлана
МАСШТАБНА АТАКА
Цієї ночі противник здійснив, мабуть, наймасовішу дронову атаку за весь час застосування «Шахедів». Принаймні, я не можу пригадати випадку, коли в наш повітряний простір за одну ніч зайшло 273 дрони. Поки є деякі дані про наслідки цієї атаки: на жаль, є загиблі та поранені, але як би це не виглядало цинічно, від такого масштабного нальоту наслідків могло бути значно більше. Наші військові відзвітували про те, що станом на ранок вдалося збити 88 цілей і ще 128 було ідентифіковано як хибні цілі і, що називається, «локаційно втрачено».
На момент звіту в повітрі була якась кількість дронів, а відбій повітряної тривоги у Києві було оголошено лише за годину – майже о 9-й ранку. Тож, напевно, дані будуть оновлюватися. На жаль, ми не маємо даних про те, скільки дронів атакували ту чи іншу локацію, але схоже, що сьогодні противник відмовився від своєї тактики і атакував широким фронтом по безлічі локацій. Саме у столиці було помітно, що в такому разі практично все, що летіло, було зупинено в передмістях.
ДОДІК
Зі Штатів дедалі тугішим потоком йде найрізноманітніша інформація щодо перших результатів роботи Трумпа у другій каденції. ЗМІ, які традиційно працювали на Республіканську партію, а тепер – вилизують Трумпа, захлинаючись пишуть про те, наскільки яскравою та чудовою була його поїздка на Близький Схід. Причому там якось однобічно висвітлюють навіть не саму поїздку, а саме її успіх. Так, там розписуються угоди на десятки мільярдів доларів про купівлю пасажирських літаків та зброї. І загалом це справді чудово, тільки от фокус у тому, що США намагалися різко наростити низку позицій саме військової номенклатури, і це не вдалося, тому що промисловість не може з цим впоратися.
А це наводить на думку, що підписані контракти мають дуже тривалий строк виконання, але ЗМІ вже пишуть про те, що гроші просто зараз ринуть річкою. Натомість вони скромно мовчать про те, скільки подарунків зібрав особисто Додік і як він завантажився найрізноманітнішими ніштяками, які в цивілізованій країні мають вважатися хабарем. Хоча, напевно, там вважають, що якщо Трумп виконує обов’язки президента, то він – пам’ятник, а хто ж його зможе посадити?
І справді, судова система США кілька разів і на всіх рівнях підтвердила, що особа, яка виконує обов’язки президента, має повний та беззастережний імунітет. А це означає, що саме поняття «корупція» не застосовується до того, хто зараз перебуває в Овальному кабінеті. Тому Додік може виконувати буквально що завгодно і приймати будь-які подарунки або навіть відкати, і йому за це не буде зовсім нічого. Іноді складається враження, що він навмисно робить якісь дикі речі, щоб показати, що він так може, і визначити для себе рамки того, що він взагалі може встигнути зробити за чотири роки такого, що йому дозволить чинна система влади в країні. А як банкрут зі стажем, він просто зобов’язаний скористатися ситуацією, щоб суттєво поправити ситуацію у своєму бізнесі. І треба зауважити, зараз він у цьому просунувся настільки далеко, що просто дух захоплює від цієї картини.
Якщо хтось пам’ятає, відразу після вступу на посаду президента прутін виступав перед керівництвом ФСБ і сказав щось на кшталт такого: «Доповідаю про те, що проникнення у владу пройшло успішно». І справді, контора повністю захопила владу в країні. А тепер ми спостерігаємо проникнення бізнесмена, причому таврованого пройдисвіта, у самий центр влади. Можна лише уявити, які руїни він залишить уже по собі.
Тим часом цього ж тижня сталася подія, яка стала прямим наслідком дій Трумпа, а саме – вкрай невдало пройшли торги борговими державними зобов’язаннями. Вони показали різке скорочення нерезидентів, охочих купувати ці цінні папери, які торгуються з дуже високим відсотком. І найнеприємніше в цьому плані те, що папери не стали купувати два основні покупці – Японія та Китай. Ба більше, цього ж тижня вони активно продавали ці папери, хай і не в дуже великих кількостях, але все-таки йдеться про десятки мільярдів доларів.
А вони ж є індикатором надійності вкладень у американські папери. І якщо не купують вони, то й інші покупці утримуються від покупок або скорочують обсяги. Це стосується ЄС та Азії, у тому числі країн Затоки, поїздку якими так яскраво розписують протрампівські ЗМІ. Тобто зараз, дивлячись на те, що робить Додік, покупці втрачають довіру навіть не до американських цінних паперів, а до того, що в найближчій перспективі економіка США працюватиме стійко і передбачувано.
Тут слід зауважити, що попередня адміністрація в цьому плані теж не демонструвала якихось помітних досягнень, але на неї випала вся важкість наслідків пандемії, що навалилася тягарем на всі країни, і тому в лоб порівнювати ситуацію не можна. Проте американські боргові зобов’язання розкуповувалися, як гарячі пиріжки. Якщо залишити за бортом саму оцінку збільшення держборгу, то в підсумку виявиться, що світовий фінансовий ринок не сумнівався в тому, що Штати знають, що роблять, і їх не лякали якісь несамовиті екзерсиси керівництва країни.
У цьому ж випадку ситуація з борговими зобов’язаннями прямо і безпосередньо вказує на те, що покупці шоковані тим, що виконує Чубчик, і усвідомлюють, що як мінімум передбачуваність економіка США точно втратила. А боргові зобов’язання слугували якорем для фінансових систем практично всіх країн світу. Тобто насамперед вони давали надійність і опору, навіть якщо трапиться щось неприємне з власною фінансовою системою.
А зараз із надійних фінансових інструментів Трумп перетворив боргові зобов’язання на рулетку, і тому покупці йдуть в інші інструменти – єни, юані, євро та золото. Фахівці ж говорять про те, що якщо й наступні торги пройдуть у такому режимі, то може початися серйозний відтік держателів боргів, і тоді їх доведеться викуповувати самотужки, а отже, друкувати долари у форсованому режимі. До чого це веде – всім зрозуміло.
НЕ ТІЛЬКИ ТРУМП
Нині якось менше стало чути брата по розуму Додіка – Нейлона Муска, але ця тиша оманлива. Просто він помітив, скільки коштували його епатажні витівки для компанії «Тесла», в якій він не одноосібний власник і йому належить станом на лютий 2024 року 20,5% акцій. Тобто навіть будучи генеральним директором, він не може просто відмахнутися від думки основних акціонерів. А ті вимагали від нього або піти з керівного поста, або піти з держслужби, але однозначно вимагали заткнути фонтан і припинити робити скандальні заяви.
Поки що він виконав лише останні вимоги і, хоч і не зовсім, але все-таки – заткнувся і продовжує руйнувати державну систему вже мовчки та з подвоєною ненавистю, без театрального розмахування бензопилою. А напиляв дров він уже стільки, що саме зараз вдячні американці починають посміхатися йому просто адресно. Як завжди, результати таких повальних скорочень і розгонів не в тому, скільки людей він вигнав, а в тому, наскільки це вплинуло на критично важливі елементи державної конструкції. Таке усвідомлення приходить або накопичувальним чином, або коли трапляється форс-мажор, який парирує саме те, що пиляє Муск.
Так, у ніч із п’ятниці на суботу «Коридором торнадо» пройшовся не найбільший ураган. Як зазначається, швидкість вітру досягала 160 км/год, проте він приніс масу руйнувань у штатах Кентуккі та Міссурі. За першими даними, загинуло 28 людей і кілька десятків отримали травми різної тяжкості, але їх буде більше. Рахунок пошкоджених чи зруйнованих будівель іде на тисячі, а без електрики залишилися десятки тисяч будинків та підприємств. Фахівці ж кажуть, що це була репетиція і варто чекати значно більш руйнівних торнадо.
Здавалося б, до чого тут Муск і його скорочення, але, як виявилося, до виникнення ураганів він справді не має відношення, а ось до ліквідації наслідків та надання допомоги – має, причому – найпряміше. Справа в тому, що після того як адміністрація президента Дональда Трампа наказала федеральним відомствам скоротити штат і підготувати плани реорганізації, понад 550 із 4 800 співробітників служби погоди звільнилися, пішли на пенсію або прийняли пропозиції про дострокове звільнення.
Це спричинило брак кадрів у більшості зі 122 місцевих центрів прогнозів, які раніше працювали цілодобово, сім днів на тиждень. У деяких офісах нічні зміни було повністю закрито, а кількість спостережень та вимірювань зменшилася. Як результат, найбільш постраждалі райони було сповіщено про небезпеку менше ніж за 10 хвилин. Напевно, завчасне попередження могло б урятувати життя людей у тих самих штатах, які люто голосували за Трумпа і так раділи витівкам Нейлона, що гасав по сцені з бензопилою, обіцяючи розігнати дармоїдів.
А ще ж на початку травня п’ятеро колишніх директорів служби погоди опублікували відкритий лист, висловивши стурбованість нестачею персоналу та скороченням запусків метеозондів. Вони наголосили, що для точних прогнозів важлива наявність достатньої кількості співробітників. «Наш найгірший кошмар – через брак персоналу в офісах прогнозів погоди будуть гинути люди, – йдеться в листі. – Ми знаємо, що цим самим стурбовані й ті, хто працює на передовій, і всі, хто залежить від їхньої роботи».
Але виборцям Трумпа можна не сумніватися в тому, що попереду на них чекає ще безліч атракціонів та розваг. А кому буде мало – можуть у запису переглянути танці Додіка на сцені і того ж Муска з бензопилою, – їм напевне стане веселіше після того, які вони вийдуть з лікарні… Щоправда, лікарні там уже не ті, бо йде масове звільнення медиків.