У різних релігіях і духовних практиках є приблизно одне й те саме положення про те, що добрі вчинки слід робити анонімно, не маючи від них жодної вигоди, навіть слави або чи схвального поголосу. Не думав, що колись доведеться цитувати щось подібне, але в Євангелії від Матвія, розділ 6, вірш 3, сказано: «А як ти чиниш милостиню, хай твоя ліва рука не знає, що робить твоя права». Загалом ця теза зрозуміла всім і навряд чи потребує пояснення. Але вона діє лише в один бік, а у зворотний – не завжди, і найчастіше – не діє. Тобто не всяка таємна дія містить у собі добрі наміри.
Так, наприклад, буквально щойно стало відомо, що в курнику встановили новий рекорд із засекречення видаткової частини бюджету. Вперше з 1991 року закрита частина бюджету склала 32%. Звісно, можна було б уявити, що ці кошти приховано від публіки для того, щоб вона раптом побачила якісь прориви в галузі науки, освіти, охорони здоров’я та інших сферах життя, але дуже швидко стає зрозуміло, що це не так. І справді, саме ці витрати не мають грифу таємності, а це означає, що мороком таємниці покрито інші витрати.
Досліджуючи структуру бюджетних видатків федерації, науковий співробітник німецького Інституту проблем міжнародної безпеки Яніс Клюге так описує цю ситуацію:
«У результаті засекречені витрати стали другою за обсягом статтею бюджету після «соціальної політики» (4,4 трлн рублів). Вони більше ніж у сім разів перевищили видатки на охорону здоров’я (0,5 трлн рублів) і майже в дев’ять разів – видатки на освіту (0,4 трлн рублів). При тому що загальні видатки бюджету зросли в першому кварталі на 2,2 трлн рублів рік до року (+24%), кожен другий рубль цього приросту пішов у «тіньовий бюджет». Практично всі таємні видатки пов’язані з обороною, а їх ріст у першому кварталі, ймовірно, пояснюється прискореним фінансуванням контрактів на виробництво і закупівлю зброї».
Причому тут треба розуміти, що у відкритій частині бюджету є графа видатків, згідно з якою в першому кварталі бюджет витратив 810 млрд рублів. Простіше кажучи, насправді на військові потреби витрачається набагато більше 32% бюджету. З урахуванням того що в першому кварталі з федеральної казни за засекреченими статтями було витрачено 3,6 трлн рублів, то загальні витрати на війну досягають близько 42–43%. Але й це ще не все. До виплати «підйомних» для контрактників, «гробових» та іншого залучено й місцеві бюджети. Але ж кошти до них надходять не з вакууму, а з того самого федерального бюджету, тільки там їх зашито в інші статті видатків. І виходить, що все разом наближається до 50%.
Але це – з одного боку. В цьому разі було б неправильно вважати, що всі ці кошти відібрано в населення. Так міркувати можна було б лише у тому випадку, якби це населення протестувало проти війни в Україні, як протестувало населення США проти війни у В’єтнамі. Це різні війни, але там населення цілком могло висловлювати своє «фе» уряду з приводу того, що казенні кошти витрачаються на марну війну замість того, щоб іти на підвищення добробуту населення. У цьому ж випадку населення федерації люто підтримує війну, і тому половина бюджету, яка спалюється на її потреби, – це саме те, чого хоче це населення. Тож навіщо треба було все це закривати грифами «таємно» – не зовсім зрозуміло. Хай би раділи з того, як батько рулить. Ну а те, що там попиляли, то це було завжди.