Із серії «Проти ночі»

МАГУРИ

Як уже всім зрозуміло, Україна стала світовим лідером ударного дронобудування, тому що бойовий досвід переплавляється у конкретні рішення, які проходять найкоротший шлях від ідеї, що виникла у вигляді реакції на зміну ситуації, до втілення у працездатний зразок. Це вкрай важливо і, можливо – безпрецедентно в сучасній історії воєн. І справа тут не в тому, що знайдено якісь недосяжні технології, а в часі розробки, який став критичним чинником. Адже якщо рухатися стандартним шляхом створення зразків військової техніки, то коли буде пройдено всі звичні процедури узгодження, виріб може настільки застаріти, що в ньому вже не буде потреби. Простіше кажучи, треба або все робити дуже швидко, або нічого не робити. Якщо ж діяти у старому ключі, то краще не витрачати кошти, матеріали та енергію.

Прикладом цього може слугувати вже легендарний БЕК «Магура-7», який кілька місяців тому оприбуткував дві «вертушки», а кілька днів тому – дві «Сушки». І тут треба зазначити, що машинку було створено просто в найкоротші строки, і при цьому вона встигла «мутувати», перетворившись на злу бестію вже для будь-яких літаків противника, які потраплять у поле захоплення її систем. І наскільки можна зрозуміти, саме цей апарат увібрав у себе досвід створення систем такого класу, але є чимось новим, а не модернізацією того, що було раніше.

Насправді те, що говорилося про цей апарат, не зовсім коректне. Це не перероблена «Магура-5», а новий апарат, що спочатку проєктувався під інші завдання. Нагадаємо: «Магура-5» в основному являли собою брандери або щось на зразок торпеди, тільки трохи іншого виконання. Апарату треба було навестися на ціль і, протаранивши її, підірвати свою бойову частину. Трохи згодом частина таких апаратів отримали функції ретрансляції та управління. Тобто спеціалізація трохи змінилася, але база залишалася колишньою. Але «Магура-7» – апарат значно масивніший, і початкова мета його створення – не таран, а використання навісної зброї – торпед, РСЗВ і так далі. Тобто в них було закладено дещо іншу ідеологію.

Наскільки можна зрозуміти, катери РСЗВ виявилися не дуже ефективними, а торпедоносці поки себе не проявили, а ось варіанти із ЗРК вже наробили в таборі ворога просто неймовірного переполоху. Причому на початковому етапі використовувалися ракети «повітря-повітря» ще совкового виробництва, і такими ракетами вдалося вразити вертольоти. Але ці ракети не дуже стійкі до авіаційних засобів протидії, зокрема, їх можна збити з курсу тепловими пастками. Але апарати мутували і прийняли на борт американські ракети «повітря-повітря», які зазнали глибокої модернізації і тепер мають цифровий канал інфрачервоної головки самонаведення. А це дозволяє фільтрувати перешкоди і наводитись на ціль впевненіше, ігноруючи різні заходи протидії. І ось «Сушки» переконалися в тому, наскільки це боляче.

АФРИКАНСЬКИЙ ЕТЮД

А все це до того, що досвід наших дроноводів жадібно переймають навіть американці. Але наскільки можна зрозуміти, наші військові готові ділитися досвідом з усіма, хто має величезний зуб на лаптів. Цілком можливо, що описаний нами вчора варіант розгрому російської військово-морської бази «Фламінго» в Порт-Судані не обійшовся без участі наших військових або фахівців, підготовлених ними. Але вчора ця інформація спиралася на дані незалежного спостерігача, а сьогодні про це вже пишуть самі лапті. І пишуть у явно жалобному стилі:

«Поки наші війська продовжують спроби просування і готуються до літньої наступальної кампанії в Україні, серйозні події відбуваються на Африканському континенті. Нещодавно стало відомо, що низку російських військових об’єктів у Судані було атаковано невідомими безпілотниками. І це по-справжньому тривожна новина.

«Хтось думає, що Африка – це якийсь відсталий континент. Так, там справді багато регіональних конфліктів. Але одне питання – коли вони воюють за допомогою автоматів, і зовсім інше – коли в гру вступають невідомі FPV-дрони», – каже нам джерело серед військових. За нашою інформацією, в Судані останнім часом було атаковано відразу кілька військових об’єктів рф. І атаковано досить грамотно, визнають самі військовослужбовці. Невідомі дрони завдають пошкодження складам з пальним, озброєнням і станціям зв’язку.

Співрозмовники не виключають, що до заподіяння таких збитків причетні іноземні спецслужби. І визнають: у багатьох країнах Африки наростити вплив рф буде дуже складно. У тому числі через втручання нових гравців».

Словом, тут дуже обтічно пишуть про невідомі дрони, нових гравців та інше, але ми розуміємо, про кого вони ведуть мову…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *