Автор перекладу: Світлана

Те, про що говорили вже досить давно, поступово починає набувати своїх форм. Сьогодні до Києва приїхали перші особи Великої Британії, Німеччини, Франції та Польщі. Може, ще хтось, про кого я не встиг прочитати, але ці – точно. У цьому випадку особливий інтерес викликає пара Макрон-Туск. Вони приїхали після того, як щойно у французькому Нансі підписали двосторонній договір про дружбу. Договір передбачає більш тісне співробітництво насамперед у галузях оборони, енергетики та інфраструктури. Туск особливо привітав положення договору про взаємну підтримку. Макрон же оголосив про спільні військові навчання Франції та Польщі.

Таким чином, починається реалізація заходів з формування нової системи європейської безпеки без США, і наскільки можна зрозуміти, вибудовується механізм, який має стати дублером НАТО. І справді, такий механізм необхідний, бо поки при владі Додік, Альянс перетворюється з інструмента безпеки та оборони на свою протилежність. Адже згідно зі статутом Альянсу, будь-які важливі рішення там ухвалюються одноголосно. І якщо раніше саботажником була Угорщина, а згодом до неї приєдналася Словаччина, то немає жодної гарантії того, що і Штати не візьмуться за те саме. Тим більше що Трумп уже не раз висловлював думки про те, що Штатам нема чого робити в НАТО, а брати участь у можливій війні на території Європи його взагалі не радує.

Таким чином, навіть у теорії залишається два варіанти реагування на такий стан речей. Перший – намагатися вмовляти Додіка повернутися до притомного стану, але це марно, бо йому тільки дай такий привід, і він викручуватиме руки до хрускоту. Він зараз перебуває у фазі, коли ще не отримав по зубах, і впивається своєю абсолютною безкарністю. Тож бажаного результату, швидше за все, отримати не вдасться, зате проблем Додік зробить стільки, що розгрібати ці Авгієві стайні доведеться десятиліттями.

Другий варіант – діяти так, неначе Штатів немає зовсім. Але в такому випадку конструкція безпеки повинна вибудовуватися осторонь НАТО, і, напевно, цей процес може бути започатковано лише на підставі якоїсь кількості двосторонніх договорів, що включатимуть розділ про взаємодопомогу та військову співпрацю. Такі договори бажано формувати з країнами – володарками ядерної зброї, тому Франція і Велика Британія якраз є тими країнами, довкола яких може розпочинатися нове складання. А з урахуванням того що Франція є членом ЄС, то саме вона стає центром нової системи безпеки. І ось договір із Польщею може стати початком цього процесу.

У цьому випадку цікаво те, що кілька днів тому канцлер Німеччини Мерц вже був у Парижі, і там було анонсовано, що незабаром відбудуться переговори у форматі 3х3 за участю перших осіб двох країн, а також міністрів закордонних справ та оборони. Швидше за все, йдеться про підписання приблизно такого самого договору. Ну і з огляду на те що керівники всіх згаданих країн сьогодні перебувають у Києві, виникає надія на те, що процес справді пішов. А ми ж пам’ятаємо, що люди Трампа, капаючи слиною, розповідали, що Україну не приймуть до НАТО. Те саме розповідали і Орбан із Фіцо. Але може так статися, що НАТО й не знадобиться зовсім…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *