Якщо на расеї вже не приховують свого наміру розв’язати війну в Європі, а нібито експрезидент Мєдвєдєв без зупинки розповідає то про ядерку, то про Третю світову, то суто з технічної точки зору слід подивитися на те, що являє собою європейська частина НАТО станом на сьогодні. Хоча місцями все-таки доведеться згадувати США і Канаду. Почати варто з того, як здійснюється рішення Альянсу, прийняте на саміті в Уельсі, про доведення рівня витрат на оборону до позначки 2% від ВВП кожної країни. Нагадаємо, це була ініціатива США, які на той момент уже мали цей рівень понад 2%, а саме 3,46%. Решта країн, хіба що за винятком Греції, яка на той момент мала 2,22%, витрачали на оборону плюс-мінус один відсоток ВВП.

Для досягнення поставленої мети у країн-учасниць було десять років, і станом на сьогодні більшість країн досягли цього рубежу або навіть пішли далі. Проте все-таки є країни, яким цього строку виявилося замало. Причому це не завжди маленькі країни, як Бельгія чи Люксембург. До числа аутсайдерів входять Італія з 1,49%, Канада з 1,37%, але абсолютним рекордсменом є Іспанія з 1,2%. Нижчого показника немає у жодної країни НАТО.

З іншого боку, 22 країни Альянсу мають витрати, які вже сьогодні перевищують 2%, а п’ять із них – 3% і вище. Одна з них має показник понад 4%. І ця чудова п’ятірка має такий вигляд: Греція – 3%; Литва – 3,06%; Латвія – 3,15%; Естонія – 3,43%; США – 3,71% і, нарешті, безумовний лідер – Польща з 4,12%. Між іншим, зовсім ненабагато від цієї п’ятірки відстала Литва з 2,85%.

Неважко помітити, що в лідерах, які вже зараз йдуть шляхом нарощування своїх витрат до рівня 5% і явно перевищили вимоги, визначені в Уельсі, перебувають країни Балтії, а також Польща. Всі вони точно знають, як виглядає реальна військова загроза, і вживають відповідних заходів для того, щоб підвищити свою готовність до відбиття цієї загрози. І навпаки, найбільш розслабленими країнами виявилися ті, які максимально віддалені від епіцентру цієї загрози – росії. Крім Іспанії та Канади, компанію їм склала Португалія з 1,55%.

Що стосується загального військового потенціалу саме європейських країн Альянсу, то загальна чисельність збройних сил на сьогодні становить близько 1,5 мільйона осіб. Трійка лідерів тут має такий вигляд: Польща – 202 100; Франція – 200 000; Великобританія – 184 860. Загалом у резерві перебуває близько 2,8 мільйона осіб. При цьому придатних до військової служби, а отже, й тих, хто підлягає мобілізації, в європейських країнах НАТО зареєстровано близько 200 мільйонів осіб. Загальна чисельність танків – близько 2,5 тисяч, причому найбільша їхня кількість у Польщі – 614. Було б ще більше, але близько 300 танків Польща передала ЗСУ. Загальна кількість літаків – приблизно 5 400 одиниць.

Усе це без урахування того, що мають США і Канада, але й так воно виглядає цілком гідно. Інша річ – наскільки ефективно все це може бути застосовано. Як нещодавно сказав президент Чехії Павел, у нинішній ситуації лише дві армії справді мають досвід ведення сучасної війни. І ці армії – ЗСУ і лаптів. А тим часом

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *