Автор перекладу: Світлана

Минулими вихідними відбулися президентські вибори в сусідніх країнах: перший тур – у Польщі та другий тур – Румунії. Якщо подивитися на карту, то наша військова логістика проходить саме через ці країни, і тому для нас ці вибори мають не символічний, а цілком практичний характер. І можна не сумніватися в тому, що противник теж має карти і час від часу на них дивиться, а з урахуванням того що він легко втручається навіть у президентські вибори США, то тут таке було за визначенням. Інша справа, що якісь дії лаптів публічно викриваються, а якісь нейтралізуються без особливого розголосу з тим чи іншим ступенем успіху.

А як це працює, добре відомо з недавніх президентських виборів у Молдові, де було використано весь арсенал засобів, які курник застосовує у таких випадках, – від підкупу до «каруселей» та кілотонн пропаганди. І всюди москва робить ставку на антиукраїнські сили. Знаючи те, що лапті щедро платять за таку позицію, деякі політичні діячі Європи діють за принципом «Не наздожену, то хоч зігріюсь», у сенсі – навіть у разі програшу буде освоєно такі кошти, що довгі роки можна буде жити по-багатому і дуже кучеряво. Ці вибори не стали винятком, і одним із кандидатів там є пацієнт, який будує свою передвиборчу програму на антиукраїнській риториці.

ПОЛЬЩА

У неділю Польща пережила перший тур президентських виборів за досить високої явки 66,8% і, як очікувалося, жоден із 13 кандидатів не зміг здобути більше 50% голосів, щоб перемогти в першому ж турі.

pastedGraphic.png

Таким чином, у другий тур із невеликим відривом один від одного вийшли кандидат від правлячої ліберально-консервативної «Громадянської коаліції», мер Варшави Рафал Тшасковський, який набрав 31,2% голосів, і кандидат від націонал-консервативної партії «Право і справедливість» Кароль Навроцький, що заручився підтримкою 29,7% виборців. Тобто розрив мінімальний і, що називається, – в межах статистичної похибки.

Що характерно: явно кремлівська креатура й кандидат від ультраправого об’єднання «Конфедерація» Славомір Ментцен, за цими даними, посідає третє місце з результатом 14,8% голосів. Неважко зробити висновок про те, що попри всі кремлівські зусилля, їхній кандидат зібрав удвічі менше голосів, ніж ті, хто зміг пройти у другий тур. З одного боку, це можна вважати провалом кремлівської операції, але, як казав їхній відомий пропагандист: «Не все так однозначно».

Як тепер стає зрозуміло, кремль явно має варіант Б, оскільки Ментцен уже закликав своїх виборців голосувати за Кароля Навроцького, який захоплюється президентом США Дональдом Трампом, його могутнім інтелектом і головне – його геніальними методами управління всім, що йому потрапляє під руку. Крім того, цей кандидат відкрито звинувачує українських біженців у тому, що вони «збагачуються за рахунок Польщі», і це незважаючи на те, що буквально всі економічні експерти в Польщі однозначно вказують, що хвиля біженців з України дала потужний поштовх польській економіці.

Таким чином, кандидат від ПіС явно бажає повторити славний шлях Додіка і демонтувати все, що було створено «папірєдніками». Єдине, що поки що незрозуміло, – де він візьме свого Нейлона Муска, але як відомо, ламати – не будувати, і таких фахівців можна знайти скільки завгодно і будь-де. Між іншим, по приклади не обов’язково ходити за океан, а подивитися на те, як все це робила молода команда нових і на той момент – трохи зелених осіб, у нас. Словом, у разі його перемоги у другому турі виборів президента Польщі спостерігачі не виключають можливості дострокових парламентських виборів. А з урахуванням того що ультра вже закликають голосувати за кандидата, який поки що посідає другий рядок рейтингу, вся боротьба ще попереду.

Ну, а в самій Польщі кандидатів поділяють за загальним вектором. Якщо Рафал Тшасковський вважається послідовником нинішнього курсу і має продовжити реформи, що відбуваються просто зараз, а отже, його вважають проєвропейськи орієнтованим кандидатом, то опонент має проамериканську орієнтацію з усіма відповідними наслідками. Тож нам у другому турі президентських виборів, який відбудеться за два тижні, однозначно вигідна перемога мера Варшави. Але боротьба очікується жорстка і, що називається, за кожен голос. Скажімо так, це не ті вибори, які були у нас у 2019 році, але то вже історія, хоч вона й погано тхне.

РУМУНІЯ

Нарешті закінчилася довга епопея президентських виборів у Румунії. Як ми пам’ятаємо, в першій спробі виборів було зафіксовано факти втручання в їх хід з боку федерації, і після першого туру результати було анульовано, а вибори – скасовано. Москва тоді натужно тягла свого кандидата Джордже Сіміона, що вів приблизно таку саму риторику, яка притаманна ультраправим хоч у Польщі, хоч у Німеччині. Крім усього іншого, він просував різко антиукраїнську позицію, включаючи припинення допомоги, і як це не дивно, за образом і подобою Додіка вимагав від України відшкодування вже наданої допомоги.

Тоді була спроба усунути Сіміона від участі виборів якраз на підставі того, що на його користь працювали всі московські інструменти, але, швидше за все, цю саму роботу таки вдалося зафіксувати і довести, а ось прямого зв’язку з пацієнтом – не довели. Можливо, тут сталося приблизно так, як у процедурі імпічменту Трумпа за те, що вибори 2016 року відбулися за прямого втручання в їх хід путінської агентури. Словом, друга спроба виборів пройшла за участю Сіміона.

Але, як зазначає європейська преса, здорова частина суспільства таки прийшла до тями від усвідомлення того, що поки вони пускали слину, лапті вже орудують у них вдома, як у своїх кишенях, і згуртувалися навколо демократичних і проєвропейських депутатів хоч не в першому турі голосування, а у другому, куди передбачувано вийшли Сіміон і його опонент, мер Бухареста Нікушор Дан. Причому вихід у другий тур для Сіміона забезпечувався удвічі більшою кількістю голосів, ніж у Дана. Тільки фокус тут у тому, що другий тур важливий тим, куди підуть голоси тих виборців, які голосували за кандидатів, що не пройшли до другого туру, і пішли до Дана. У результаті європейська преса пише про те, що після підрахунку майже 99 відсотків бюлетенів він набирає 54 відсотки голосів, випереджаючи свого опонента – ультраправого Джордже Сіміона, який набрав 46 відсотків. Тобто здоровий глузд таки може перемогти, а отже – не все втрачено.

А ми просто нагадаємо про те, що з Румунії, а також через румунський кордон Україна отримувала та отримує багато чого цікавого, зокрема з Болгарії, Греції та Туреччини, хоча про це практично нічого не кажуть. Але ми уявляємо, про що йдеться, і тому просто вітаємо Румунію з правильним і здоровим вибором. Ну, а курник вкотре спустив гігантські кошти в унітаз і зазнав поразки.