Автор перекладу: Світлана

Після вчорашніх баталій у Бундестазі, де з другого заходу було проголосовано кандидатуру нового канцлера ФРН Фрідріха Мерца, якось щільно пішли позитивні повідомлення. Зрозуміло, що всю увагу зараз прикуто до нового глави уряду, і він уже зробив кілька знакових заяв. На адресу США він висловився в тому сенсі, що там склалося неправильне уявлення про Німеччину, і його уряд докладе максимум зусиль для того, щоб ці уявлення повернулися до об’єктивної реальності. З урахуванням того що раніше він зробив заяву про те, що Німеччина повертається у велику політику і більше не відіграватиме роль статиста, ця заява виглядає як заявка на нову політичну роль ФРН не тільки в Європі, а й у світі.

Крім того, новий канцлер зробив ще одну заяву, явно на противагу Вашингтону. Він заявив, що Німеччина має свій власний погляд на війну в Україні і не бачить себе в ролі посередника між протиборчими сторонами. За його словами, Німеччина повністю і твердо стоїть на боці України. А з урахуванням того що вчора експрезидент США Джо Байден заявив, що тільки ідіот може вважати, що політика «умиротворення» може діяти на таких покидьків, як прутін, заява Мерца звучить ще вагоміше. Але це поки що лише заяви, а перші практичні дії нового уряду, безумовно, вкажуть на те, яким шляхом рухатиметься Німеччина найближчим часом.

Втім, є і деякі практичні дії, які безпосередньо не пов’язані зі зміною уряду в Німеччині, але можна припустити, що перемога на парламентських виборах блоку ХДС/ХСС все-таки мала свій вплив на хід подій. Це можна назвати привітом «Газпрому», який ще кілька років тому скупив половину Німеччини в прямому і переносному значенні цього слова. І ось зараз стало відомо про те, що саме з Німеччини починається довгий шлях у дюни, який належить пройти колись одній з найбагатших компаній світу.

Так, згідно з даними агентства Рейтер, і без того дірява кишеня «Газпрому» суттєво полегшала у першому кварталі поточного року. Нагадаємо передісторію, яка щойно пройшла свій проміжний фініш. У 2021 році «Газпром» зажадав від своїх контрагентів перейти на рубль як валюту розрахунку за поставлений газ. Газпромівські контракти виписувалися в москві і затверджувалися особисто прутіним, тому валюту договору вибирала саме москва, і завжди це був долар США. Але близько десяти років тому «Газпром» звернувся до своїх європейських контрагентів з пропозицією перевести взаєморозрахунки в євро, тобто змінити одну з істотних умов контракту.

Контрагенти погодилися, і це було закріплено відповідними двосторонніми угодами. Але згодом прутін вирішив змінити валюту контракту в односторонньому порядку, що прямо суперечить як нормам міжнародного комерційного права, так і умовам контракту, який було розроблено та підписано російською стороною. Тобто зміни до умов контракту вносити можна, але виключно за згодою обох сторін. А «Газпром» став вимагати здійснення платежів тільки в рублях, а іншу валюту він відмовився приймати. Зрозуміло, що таке свавілля ніхто не став заохочувати, адже це вже не торговельні відносини, а якісь бандитські розбірки, в ході яких здирник може змінювати в контракті все, що йому заманеться.

У результаті контрагенти відмовилися переходити на рублі, а «Газпром», звинувативши їх у тому, що ті припинили платежі у зручній для нього валюті, припинив постачання газу і тим самим розпочав газову війну проти Європи. Якщо хтось пам’ятає, тоді на гроші «Газпрому» було знято серію відеороликів про те, як замерзає Європа. Ми ще по-гарячому оцінювали ситуацію і впевнено стверджували, що в будь-якому суді, крім Басманного, «Газпром» програє позови його контрагентів і виплачуватиме гігантські неустойки. А в тому, що такі позови підуть, сумніву не було. І вони пішли.

Через те що контрагентом «Газпрому» в Німеччині була компанія Uniper, то саме вона зазнала гігантських збитків від газової війни, яку розпочав російський постачальник, але уряд вжив екстрених заходів і надав екстрену допомогу компанії на суму 13,5 мільярда євро, на які компанія закупила трубний газ у Норвегії, а також ЗПГ, щоб забезпечити ним кінцевих споживачів. Виходячи з цього, Uniper і подав позов на суму 14 мільярдів євро до Стокгольмського арбітражу, зазначеного в контракті як інстанція, яка має розглядати спори, що виникають у зв’язку з реалізацією умов контракту. Інстанцію також обрала москва, і саме туди було подано позов.

Як і варто було очікувати, Uniper легко виграв суд. Рішення було оголошено 7 червня 2024 року, і «Газпром» отримав на холку вказану вище суму плюс судові витрати і, що найнеприємніше – пеню, що постійно зростає в разі прострочення виконання рішення. Підозрюю, що до стягнення там накапало щонайменше 20 мільярдів. Відомо про те, що до листопада минулого року німецька компанія стягнула з «Газпрому» 575,3 мільйона євро, що, звісно ж, крапля в морі.

І ось Рейтер стало відомо про те, що в першому кварталі поточного року вдалося списати «істотну суму» з рахунків «Газпрому». Наскільки істотною виявилася ця сума – невідомо, і ці дані поки що не афішуються, але як можна зрозуміти, це далеко не ті пів мільярда євро, що вдалося стягнути торік. Також невідоме і те джерело, звідки вдалося витягти цю суму. Зате відомо про те, що стягнуті кошти підуть на відшкодування тієї допомоги, яку було надано компанії у 2021 році. Тобто вони підуть на користь федерального бюджету, і там вони точно не будуть зайвими.

Можна припустити, що заморожених активів не тільки російської держави, а й низки російських компаній досить багато для того, щоб обернути на них стягнення. А це означає, що ілюзії Кабаєва якось повернути все те, що було нажито непосильною працею, стрімко тануть. А ще ж зовсім недавно він разом з Трумпом прожектували на тему запуску Північного потоку для відновлення постачання російського газу в Європу, а тут – он воно як. Це куди ж його повертати, якщо основний гравець газового ринку Німеччини вже знає, що таке «Газпром», і, очевидно, стягнув ще не всю неустойку?

Цей кінь уже здох, і з нього давно треба злазити. І це ж не все. Позови проти «Газпрому» подали італійська Eni (сума невідома), польська Europol Gaz (на 1,5 млрд євро), чеські Net4gas та Innogy Energie (200 млн євро), швейцарські газові трейдери DXT Commodities та Axpo Solutions (майже 1 млрд євро). А загальна сума претензій до «Газпрому» практично вдвоє перевищує всі запаси готівки, які є в компанії на рахунках, згідно зі звітністю МСФЗ. Тож багатоходун усіх переграв. За соту частину того, що накоїв цей недомірок, у нормальній країні вже підключили б усю електрику до того стільця, на якому він сидить, але це – в нормальній. А отже, банкет триває.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *